Çarşamba, Haziran 12, 2024

Memur ve emekli zammında tablo netleşiyor

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisine yapılacak zam oranı mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla biraz daha netleşti. Buna göre mayıs ayı itibarıyla işçi emeklisinin zam oranı en az 22,72, memur ve memur emeklisinin de yüzde 17,38 oldu.

Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor.

SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili.

Yılda iki kez enflasyon farkına bağlı olarak zam alan memur ve emekliler, beşinci ay enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte şimdiden temmuzda alacakları zammı hesaplamaya başladı.

TÜİK verilerine göre beş aylık enflasyon 22,72 olarak gerçekleşti. Böylece emeklilerin alacağı zam dört aylık yüzde 22,72 oldu.

TÜİK verilerine göre dört aylık enflasyon 18,72 olarak gerçekleşti. Böylece emeklilerin alacağı zam dört aylık yüzde 22,72 olurken memur ve memur emeklisinin zammı da yüzde 17,38 olarak hesaplandı.

Bloomberg’ün aktardığına göre söz konusu veriler ve öngörülere göre haziran ayında yüzde 3’lük bir enflasyon senaryosuyla işçi zammının yüzde 26’yı biraz aşacağı tahmin edilebilir. Aynı verilerle memur için de yüzde 20 ya da az üstünde bir zam öngörmek mümkün.

Milyonlarca işçi emeklisi zam alamayabilir

Temmuzda işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması 5510 Sayılı Yasa’nın gereği gerçekleşiyor. Çünkü kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin aylıkları hazine tarafından 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Böylece en düşük emekli aylığı emeklinin kendisi için 10 bin TL oluyor. Dul ve yetimler için çok daha düşük. Ancak emekli aylıkları artışı tamamlanan aylığa değil kök aylığa yapılıyor.

Kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emekli sayısının 3,6 milyon olduğu tahmin ediliyor. Eğer Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zam kök aylıklara yapılırsa ve en düşük aylıklar resmi enflasyon kadar artmazsa milyonlarca emekli sıfır zam veya resmi enflasyondan bile düşük oranda zam alacak.

Örneğin kök aylığı 8 bin TL olan bir emekli yüzde 25 zam alırsa aylığı 10 bin TL olacak. Zaten şu anda 10 bin TL aldığından maaşında herhangi bir artış olmayacak.

Memur ve memur emeklisi ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar.

Toplu sözleşme zammına göre memur ve memur emeklileri Temmuz ayında yılın ikinci zammını alacak.

Memur ve memur emeklisi ilk altı için toplu sözleşmeyle yüzde 15 zam almışlardı. Memurlar ilk altı ay enflasyonun yüksek çıkması halinde aldıkları zamla enflasyondan doğan farkı alacak. Ayrıca yine toplu sözleşmeden doğan ikinci altı için yüzde 10’luk zam alacak.

Nisan sonu itibarıyla memur ve memur emeklisinin ikinci altı aya için alacağı rakam yüzde 17,38 olarak netleşmiş durumda.

Net rakam Haziran ayına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER