Memur-Sen’in açlık-yoksulluk sınırı araştırmasına göre, ocak ayında aralık ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 8.42’lik bir artış yaşandı. Ocak ayında ulaşım, eğitim, haberleşme de daha pahalı hale geldi.

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 677 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 589 TL olarak belirlendi.

ULAŞIM VE EĞİTİM DAHA PAHALI

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 6.48’lik bir artış olduğu belirlendi. Aralık ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 47.37 artışla köprü geçiş ücreti, yüzde 24.99 artışla taksi ücreti, yüzde 20.35 artışla şehirlerarası tren ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 3.15 azalışla uçak bileti ücreti, yüzde 2.99 azalışla araba kiralama ücreti madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 3.04’lük bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında aralık ayına göre değişimin yüzde 68.3 artışla fotoğraf makinesi, yüzde 14.13 artışla bilgisayar, yüzde 13.16 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Ocak ayında aralık ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 9.68’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 84.93 artışla telefon onarımı ücreti madde fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında aralık ayına göre yüzde 33.81 azalışla internet ücreti madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

SAĞLIĞI KARŞILAMAK ZORLAŞTI

Ocak ayında aralık ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 6.17’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 14.14 artışla normal doğum ücreti, yüzde 12.99 artışla ameliyat ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 8.98’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında aralık ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 130.37 artışla mendil, yüzde 8.75 artışla sabun madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında aralık ayına göre herhangi bir düşüş tespit edilmedi.

ISINMAK DA DERT

Ocak ayında aralık ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 3.68’lik bir artış gözlenirken; ocak ayında aralık ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1.72’lik bir artış oldu.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 2.31’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında aralık ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 4.03 artışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta, yüzde 0.34 azalışla su faturası madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

MAAŞ İLK AY ERİDİ

Açlık sınırının bir önceki aya göre 131 lira, yoksulluk sınırının 240 lira arttığı ocak ayında memur maaş zammı ilk ayda eritti.
Ocak ayında bir tek giyim yüz güldürdü. Ocak ayında Aralık ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 6.06’lık bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında aralık ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 5.76 artışla karışım kumaşlar, yüzde 4,5 artışla kuru temizleme ücreti, yüzde 3.61 artışla pamuklu kumaş madde fiyatlarında oldu.

Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında aralık ayına göre yüzde 21.18 azalışla kadın hırkası, yüzde 20.09 azalışla kadın kazağı, yüzde 19.77 azalışla çocuk çorabı fiyatlarında düşüş gözlemlendi.