Salı, Mayıs 28, 2024

Mehmet Şimşek: KDV oranlarında artış yapmadık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, katma değer vergisi (KDV) oranlarında artış yapılmadığını açıkladı. Söz konusu zam geçen sene yapılmıştı.

Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen temmuzda yaptığı KDV zammına dair tebliğ taslağını paylaşması kamuoyunda ‘KDV’ye zam’ olarak anlaşıldı.

Başkanlık daha sonra bir açıklama daha yayınlayarak tebliğ taslağının ‘uygulamada görülen yanlışların düzeltilmesi ve suistimallerin önlenmesi için yayınlandığını’ belirtti.

Buna göre tebliğin amacı lokanta veya kafelerin, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenleyenler.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri de bazı marketlerin temizlik malzemesi sattıkları halde gıda malzemesi satmış gibi gösterdiklerinin belirlendiğini kaydetti.

AA’nın haberini alıntılayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de şunları yazdı: “KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER