Cuma, Mayıs 24, 2024

Meclis darbe araştırma komisyonu, CHP’nin muhalefet şerhini sansürlüyor mu?

TBMM’de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan komisyon, çalışmalarını tamamlamasına rağmen, hala raporunu yayınlamadı. Raporda AKP, son dakika hamlesiyle CHP ile FETÖ’yü ilişkilendirmiş, bunun üzerine CHP’nin yazdığı şerhte AKP-FETÖ ilişkisi bazı belgelerle ortaya konmuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 26 Temmuz 2016 tarihinde parlamentoda grubu bulunan bütün partilerin desteğiyle kurulan TBMM Darbe Araştırma Komisyonu resmen kurulmasının üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine karşın raporunu resmen TBMM Başkanlığı’na sunmadı.

AKP, SON DAKİKA HAMLESİYLE FETÖ’YÜ CHP İLE İLİŞKİLENDİRDİ

Referandumun ardından açıklanan taslak rapora CHP’nin FETÖ ile aynı amaç birliği içinde olduğu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’den talimat aldığı yönündeki suçmaların eklenmesinin ardından 12 Temmuz 2017 tarihinde rapor resmin TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Ancak taslak raporda olmamasına karşın hem CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hem de partiyi suçlayan ifadelerin rapora eklenmesi üzerine CHP, 20 Temmuz 2017 tarihinde rapora yaklaşık 75 sayfadan oluşan çok önemli ek şerh sunmuştu.

AKP-FETÖ İLİŞKİSİ BELGELENDİ

CHP’nin sunduğu ek şerhte, AKP ile FETÖ arasında yıllar itibarıyla gerçekleşen ilişkiler bir bir belgeleriyle sıralandı. Ek şerhte FETÖ lideri Fethullah Gülen ile AKP yöneticilerinin fotoğrafları, Gülen hakkında AKP sözcülerinin açıklamaları, gazete kupürleri, AKP’lilerin Gülen’i öven görüntülerine ilişkin internette yer alan videolara ilişkin bağlantı adresleri yer aldı.

CHP’nin ek şerh sunmasının üzerinden bir ayı aşkın süre geçmesine karşın rapor resmen tamamlanıp TBMM kayıtlarına henüz girmedi. TBMM’nin resmi kayıtlarında da Darbe Araştırma Komisyonu hakkında “Komisyon çalışmaları sürüyor” deniliyor. Raporun gerekçe olmaksızın resmi kayıtlara girmemesi, CHP’nin AKP ile FETÖ ilişkisini belgelerle anlattığı ek şerhin rahatsızlık yarattığı yorumlarına neden oldu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER