Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Meclis Başkanı Şentop, Erdoğan’ın 23 Nisan oturumuna katılmamasını savundu: “Cumhurbaşkanının söz hakkı yok”

TBMM’de düzenlenecek 23 Nisan oturumuna genel başkanların katılmaması çağrısında bulunan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’ın oturuma katılmayacak olmasını ‘söz hakkı yok’ diyerek savundu.

TBMM’nin açılışının 100. yılı kutlamaları bu sene koornavirüs salgını nedeniyle düşük katılımla gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un TBMM’de düzenlenecek 23 Nisan özel oturumuna genel başkanların katılmaması çağrısı tartışma yaratı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmayacağı genel kurula, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise katılacağını açıkladı.

Yaşanan tartışma üzerine Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye konuşan Meclis Başkanı Mustaf Şentop, Erdoğan’ın oturuma katılmama kararını ‘Zaten Cumhurbaşkanının konuşma hakkı yok. Durumu genel başkanlardan farklı’ diyerek savundu.

Şentop’un Selvi’ye yaptığı açıklama şöyle:

“Meclis Başkanı Şentop, bu kıyaslamayı doğru bulmuyor. “Cumhurbaşkanlarının katılmasıyla, aynı zamanda milletvekili olan genel başkanların katılmasını birbiriyle aynı tutmak mümkün değil. Milletvekili parlamento üyesi, Genel Kurul salonunda bulunuyor, aynı zamanda söz hakkı var. Cumhurbaşkanları ise sadece locada izleyici olarak katılıyorlar. Cumhurbaşkanının konuşma hakkı yok. Söz hakkı yok. Ama senin söz hakkın var” diyor.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER