Ünlü Fransız futbolcu Kylian Mbappe, 30 Haziran ve 7 Temmuz'da ülkesindeki erken genel seçimlerde yurttaşları aşırı sağa oy vermemeye çağırdı.

Almanya'da düzenlenen 17'nci Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024'teki maç öncesi basın mensuplarına konuşan Mbappe, ülkesindeki erken seçimlere de değindi.

İmamoğlu hazine onayı bekleyen otobüs alımını hatırlattı: İmzalayın, işimize bakalım İmamoğlu hazine onayı bekleyen otobüs alımını hatırlattı: İmzalayın, işimize bakalım
Mbappe, 'aşırı ve bölücü fikirlere karşı olduğunu' söyleyerek Fransız gençlerini, ülkesi için 'kritik bir an' olarak nitelediği seçimlerde oy vermeye çağırdı. "Bugün hepimiz aşırılıkçıların iktidarı kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz ve ülkemizin geleceğini seçme fırsatımız var" diyen Fransız futbolcu, aşırı sağa oy vermemeye çağırdı.

9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37'lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,60'la ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz'da erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu.

Editör: Altan Sancar