Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankapark’ın belediyeye maliyetinin 750 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Programda, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “En büyük hedefimdi” dediği Ankapark’a ilişkin soruyu yanıtlayan Mansur Yavaş, Ankapark’ın belediyeye maliyetinin 750 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Mansur Yavaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“BELEDİYE BAŞKANLARI VE İL MÜDÜRLERİ BENİ TEBRİK ETMEDİ”

“Meclisteki tartışmalara bakılırsa çok kabullenmemiş. Hiçbir belediye başkanı ve il müdürü beni tebrik etmeye gelmedi. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu söyledim. Özellikle ilçe belediye başkanları AK Parti döneminde değişti, büyükşehir belediye başkanlarına yetki verdi. Ben istiyorum ki, gelin ortak yönetelim. Gökçek döneminde asla 25 belediye başkanı yan yana gelmemişti. Gelin dedim. Daha yeni yeni, koordinasyon toplantısı yaparsan geliriz diye haber gönderdiler. Burada parti farkı yok. Ankara halkı belediye başkanı olarak beni seçtiyse diğerlerini belediye meclis üyesi seçti, denge kurdu orada. Hepimiz oraya bir iddia ile geldik. Şimdi belediye başkanı benim yanıma gelmeyince o kaybediyor. Ana caddeler, parklar bana ait, köylere de hizmet ediyorum. İl müdürleri de aramaya başladılar. İlk seçildiğimizde engellemelerle karşılaştık. Şehir hastaneleri yolları protokole bağlanmış. Yapılmadık çok az kısmı kalmış. 420 milyar lira belediyenin alacağı var. Biz malları satışa çıkaracaktık, 22’sinde bir baktık ki TOKİ’ye devretmişler. Biz bu konuda hiçbir belediye başkanı bir şey söylemedik. Bala Belediye Başkanı konuşmaya başladı, ‘eksiğimiz var, yapmıyorsunuz’ dedi. ‘Ben sizi ilk defa görüyorum’ dedim.”

“DAHA SONRA EKREM BEY’İN ARANMADIĞINI ÖĞRENDİM”

“Ben Özbekistan’a gitmiştim. Taşkent’le kardeş şehir olmak için gitmiştik. Geldiğimde ‘Pazar akşamına kadar acilen belediye yasasında değişmeyi öngördüğünüz taslağı bildirin’ dedim. Sayın Fuat Oktay’ı aradım. Bunu hazırlayacak pozisyonda değilim henüz yurt dışından geldim. Ekrem Bey’in de bilgisi yok şu anda. 11 belediye başkanının müşterek taleplerinden bahsetmiştik. Fuat Bey, yanındakilerine ‘Ekrem Bey’e haber vermediniz mi?’ dedi ve vermelerini söyledi. Daha sonra Ekrem Bey’in aranmadığını öğrendim. Ben kendi hazırladıklarımı gönderdim. Ekrem Bey oraya çağrılmayacağı noktasında bilgim yok.”

FETÖ’NÜN GELİR KAYNAKLARININ EN BÜYÜK BÖLÜMÜ ANKARA İMARLARI

“Bazı tahsis edilen iş yerleri, dükkanlar var. Yıllardır bazı cemaatlerin önü açıldı. FETÖ’nün gelir kaynaklarının en büyük bölümü Ankara imarları. Sayın Gökçek’in demeçleri var, ‘üst düzey görüşmelerim oldu’. Bunu siz deseniz içerdeydiniz. İmar artışı nedeniyle bu rantlar sağlandı, net bir şekilde bağış falan tespit ettiğim yok. Bazı okullara, cemaatlere öncelik verildiğini duyarız ama o kadar. Şu ana kadar tespit ettiğimiz bir şey yok.

Genç siyasetçiler tweetler atıyor. ‘Bizi işten atacak Ankara’yı dar ederim’ demişti. Gökçek de bununla ilgili tweet atmıştır. Bu şahsı 15 Temmuz hadisesinden dolayı işten atan kişi Gökçek’tir. Şu andaki Adalet Bakanımız gidiyor bu şahsın Belka’ya işe girmesini sağlıyor. Ücret skalası içerisinde bunlarla tek tek görüşülüyor. Bir 15 Temmuz gazisi daha var. Onun konuşmalarını size tek tek göstereceğim. Bir arkadaşımız kabul ediyor, bir arkadaşımız ‘bu beden bu fiyata çalışmaz’ diyor. Gazi olarak işe girdikten sonra hiç işe gelmiyor, sürekli rapor ve bankamatik. ‘Ben gaziyim beni işten atamazsınız’ diyor. Dosyasına bakıyorlar. 15 Temmuz’un gazilerinden birisi Fatih Eryılmaz’dır. Mucize hayatta kalmıştır. Şu anda benim EGO Genel Müdür Yardımcımdır. Telefon açarsınız, sorarsanız, ben de belgelerini gösteririm. Bakın bir gün işe gelmemiş.”