Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker akşam yemeğinin ardından hastanelere kaldırıldı. Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu bildirilirken CHP Manisa Milletvekili Tur Biçer Yıldız’ın aktardığına göre zehirlenen asker sayısı 3 bini buldu ve Manisa’da hastaneler yetersiz kaldı. Ambulanslar geceyarısına kadar bilinci kapanmış askerleri taşımayı sürdürdü. Manisa Savcılığı se yaptığı açıklamada 731 askerin zehirlendiğini belirtti.

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker, akşam yemeğinin ardından rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı.

Yoğunluk nedeniyle hastaneler kayıt tutmakta, tahlil yapmakta zorlanırken askerler hastane kapısında yerlerde oturdu.

Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu, zehirlenen asker sayısının 3 bini bulduğu ve Manisa’da hastanelerin yetersiz kaldığı belirtiliyor. Ambulanslar geceyarısına kadar bilinci kapanmış askerleri taşımayı sürdürdü.

Geceyarısından sonra olayla ilgili olarak yemek şirketinden yöneticilerin ve aşçıların da aralarında bulunduğu 19 çalışanın gözaltına alındığı açıklandı.

ASKERLER İSYAN ETTİ: CAN ÇEKİŞTİĞİMİZİ GÖRÜN, ORAYA GİDİNCE DAYAK YİYECEĞİZ!

Tur Yıldız Biçer’in hastaneden yaptığı ve yer yer askerlerin araya girip tepkilerini dile getirdiği periscope yayınları ve video paylaşımları gece yaşananları özetliyor.

Hastaneye kaldırılan askerler, Tur Yıldız Biçer’in periscope yayını esnasında hastane koridorunda feryat ederek ardı arkası gelmeyen zehirlenme vakalarının yanı sıra, konuştukları için tehdit edildiklerini ve şiddete uğradıklarını söyledi.

MANİSA SAVCILIĞI: 731 ASKER ETKİLENDİ

Manisa Savcılığı, kışlada yedikleri yemekten dolayı zehirlendikleri belirtilen askerlerle ilgili olarak bu sabah (18 Haziran) açıklama yaptı. Açıklamada, yemek şirketinden 21 kişinin gözaltına alındığı, 731 asker etkilendi.

MANİSA VALİSİ: ASKERLERİMİZİN NEYDEN ETKİLENDİĞİNİ TAM OLARAK BELLİ DEĞİL

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne gelerek rahatsızlanan askerleri ziyaret etti. Çıkışta kısa bir açıklama yapan Vali Güvençer “Askerlerimizin neyden etkilendiğini tam olarak belli değil. Edindiğimiz bilgilere göre 500 yakın askerimiz rahatsızlandığını öğrendik, şu an araştırıyoruz. Üzücü olan durum, bazı askerlerimizin durumu kritik” dedi.

 

Dün de Manisa’da General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 50’ye yakın asker, akşam yemeğinin ardından zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılmıştı.

MANİSA’DA YİNE GIDA ZEHİRLENMESİ: 50 ASKER HASTANEYE KALDIRILDI

Yine Manisa’da 23 Mayıs tarihinde Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 1046 asker gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, bir asker yaşamını yitirmişti. Bu olaydan 4 gün sonra, 27 Mayıs tarihinde bu kez, Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda zehirlenme vakası yaşanmış, 70 asker hastaneye kaldırılmıştı.

Hastane girişinde isyan eden askerler kendilerine zehirli et verildiğini söyledi.