Çarşamba, Mart 29, 2023

Manisa’da İyi Parti %20 bandına yükselmiş görünüyor…

Mert Uzunsoy
Mert Uzunsoy
1997 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlk ve Ortaöğrenimini Ordu’da tamamladı. 2015-2020 yılları arasında Trakya üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Ekonometri bölümünde lisans eğitimini aldı. Lisans eğitimine devam ederken Trakya, Doğu Karadeniz ve Ankara’da siyasi aritmetiğin değişimine dair araştırmalar yaptı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ise daraltılmış bölge seçim sistemi, partiler arası oy geçişleri, yanlış oy kullanımı gibi konularda araştırmalarda bulundu. Şu an ise Ankara’da yaşamakta ve araştırmalarını Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesinde sürdürmektedir.

Manisa’da geleneksel olarak milliyetçi seçmen yoğundur. Merkez sağın ve seküler milliyetçiler için ilgi gösterdiği İyi Parti Manisa’da %20 civarında bir oy oranına erişmiş görünmektedir.

Aşağıda 2018 genel seçimlerinde alınan milletvekilliği sonuçlarına göre hazırlanan grafik ve harita bulunuyor.

2018 Genel seçimlerinde AK Parti %39,1 oy oranıyla birinci parti ve ikinci sırada %26,4 ile CHP bulunuyor. Üçüncü sırada %13,8 oy oranıyla İyi Parti bulunurken, İyi Parti’yi %11,4 oy oranı ile HDP, %6,7 oy oranı ile HDP, %0,9 oy oranı ile Saadet Partisi izliyor.

 • Demirci, Kırkağaç ve Kula ilçeleri AK Parti’nin Manisa’da en yüksek oy oranına ulaştığı ilçeler. Üç ilçede AK Parti’nin oy ortalaması %54 seviyesinde. AK Parti’nin en düşük oy aldığı üç ilçe ise Sarıgöl, Salihli ve Gölmarmara.

6’lı ittifakın ortak listede birleşmesi Cumhur ittifakının milletvekili kaybetmesine neden oluyor. İktidar bloğu üç milletvekili elde ederken, muhalefet yedi milletvekili elde etmektedir.

 • CHP, en yüksek oy oranını %37 ile Sarıgöl’den alırken en düşük desteği %13,1 ile Demirci’den almaktadır.
 • MHP’nin oy oranı Selendi’de %32 olurken, Sarıgöl ve Salihli’de %10’un altındadır.
 • İyi Parti’nin ise en fazla oy aldığı ilçe %20 oy oranıyla Sarıgöl oluyor. Gölmarmara’da ise %7,5 seviyesinde.
 • HDP Manisa’nın Gölmarmara, Turgutlu ve Yunusemre ilçelerinde %10’dan fazla oy almaktadır.

MANİSA’DA MAHALLE BAZLI DEĞİŞİMLER

Manisa’da AK Parti ve CHP’nin yoğun oy aldığı mahalleler bulunuyor. 2011’den 2018 seçimlerine kadar Manisa’da partilerin önde oldukları mahalle sayılarını incelediğimiz analizin grafiği aşağıdadır.

 

 • 2011 genel seçimlerinde Manisa’da bulunan mahallelerin dokuz yüz otuz altı mahallesinde AK Parti’nin üstünlüğü vardı. AK Parti’nin önde bulunduğu mahalleler tüm ilçelerde yoğun olarak görülmektedir. 2015 Haziran seçimlerinde sekiz yüz doksan üç, 2015 Kasım seçimlerinde dokuz yüz otuz beş ve 2018 seçimlerinde sekiz yüz altmış sekiz mahallede birinci olan AK Parti’nin bugün itibariyle yedi yüz altmış dokuz mahallede birinci olması beklenmektedir. 2018 genel seçimlerinde AK Parti’nin en yüksek oy oranına ulaştığı üç mahalle aşağıda sıralanmıştır.
 1. Demirci-Eskihisar Mahallesi: %95,7
 2. Akhisar-Dolmadeğirmen Mahallesi: %92,4
 3. Demirci-Kayaköy Mahallesi: %91,2

Manisa’da AK Parti’den İyi Parti, Deva Partisi ve Yeniden Refah Partisi ve CHP’ye oy geçişleri var.

 • CHP’nin önde olduğu mahalleler çoğunlukla Sarıgöl, Salihli ve Akhisar ilçelerinde bulunuyor. Parti, 2011 seçimlerinde yüz yirmi altı mahallede birinci durumdaydı. 2015 Haziran seçimlerinde Manisa’nın yüz kırk dört mahallesinde birinci olan CHP, 2015 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy kaybetmesiyle yüz yirmi üç mahallede birinci olabilmiştir. 2018 genel seçimlerinde ise CHP’nin birinci olduğu mahalle sayısı yüz yirmi altıdır. 2022 Ağustos itibariyle CHP’nin Manisa’nın yüz yetmiş bir mahallesinde birinci olması tahmin edilmektedir. 2018 genel seçimlerinde en yüksek oy aldığı mahalleler aşağıda sıralanmıştır.
 1. Akhisar-Sünnetçiler Mahallesi: %95,9
 2. Soma-Ularca Mahallesi: %93,8
 3. Akhisar-Yatağan Mahallesi: %93,5

PARTİLERİN ÖNDE OLDUKLARI MAHALLELERDE OY GEÇİŞLERİ

Bu başlık altında Manisa’da AK Parti ve CHP’nin 2011 seçimlerinde en yüksek oy oranına ulaştıkları 100 mahalle belirlendi ve her partinin yüksek oy aldığı mahallelerde 2011-2018 genel seçimleri arasındaki oy geçişleri tespit edildi.

İlk analiz 2011 genel seçimlerinde AK Parti’nin en yüksek oy oranına ulaştığı 100 mahalle için yapılacak. Aşağıdaki grafik ise AK Parti’nin Manisa’da en yüksek oy oranına ulaştığı 100 mahallenin son dört genel seçimdeki sonuçlarını göstermektedir.

2011 seçimlerinden 2018 seçimlerine kadar AK Parti 12,4 puan oy kaybetmiş durumda. MHP, AK Parti’den 2018 seçimlerinde %8 civarında oy almaktadır.

 • 2011-2018 arasında yapılan seçimlerde AK Parti oyları en yüksek oy aldığı yüz mahallede %79,2 ile %66,8 arasında değişmekteyken en düşük oy oranını 2018 genel seçimlerinde elde etmiştir.
 • 2015 Haziran seçimlerinde AK Parti; MHP, HDP ve CHP’ye oy kaybediyor. 2015 Kasım seçimlerinde AK Parti, 2015 Haziran seçimlerinde kaybettiği çoğunu geri kazanıyor ve %76,3 oy oranına yükseliyor. 2018 genel seçimlerinde ise AK Parti’de %9 oy kaybı gerçekleşmiş.

        CHP en güçlü olduğu 100 mahallede en zayıf durumda.

 • Manisa’da CHP’nin en yüksek oy oranına ulaştığı yüz mahallede 2011 seçimlerinde oy oranı %51,1 seviyesindeyken 2018 genel seçimlerinde bu oran %44,7’ya gerilemiştir.
 • 2015 Haziran seçimlerinde CHP, HDP’ ye %1,5 oranında oy kaybetmiştir.
 • 2018 seçimlerinde ise CHP hem HDP’ye hem de İyi Parti’ye oy kaybediyor ve oy oranı %7,5 civarında azalıyor.

AĞUSTOS 2022 İTİBARİYLE ANKET VERİLERİ IŞIĞINDA MANİSA’DA SEÇİM ARİTMETİĞİ

Aşağıdaki grafikte Manisa’da partilerin bugünkü tahmini oy oranları yer almaktadır. Tahmin edilen sonuçlar kamuoyu araştırmalarında ‘’Bu pazar bir seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?’’ ve ‘’2018 genel seçimlerinde hangi partiye vermiştiniz, bugün hangi partiye oy verirsiniz?’’ sorularına verilen cevaplardan oluşan anket verilerinin geçmiş seçim sonuçlarındaki bölgesel ağırlıklar kullanılarak ilçelere göre dağıtılması ve ardından ilçelerin seçmen sayısı ile oranlanmasıyla il genel sonucu elde edilmiştir.

Aşağıdaki tabloda partilerin ilçeler bazında tahmin edilen oy oranları verilmiştir. Renklendirilen sütunlardaki partiler o ilçede birinci parti olmuştur.

Manisa’da güncel anket verilerinin 2018 seçimlerinde oluşan ağırlığa göre dağıtılması sonucunda Akhisar, Alaşehir, Gölmarmara, Salihli, Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerinde CHP, diğer ilçelerde ise AK Parti birinci parti olarak belirlenmiştir.

AĞUSTOS 2022 MANİSA GENEL SEÇİM TAHMİNLERİ

 

 • Anket verilerine göre 2018’den bu yana AK Parti’de %11,1, MHP’de %4,4 ve HDP’de %1 civarında oy kaybı tahmin edilmektedir.
 • Ağustos 2022 verilerine göre CHP %2,7, İyi Parti %6,4 oranında oy artırmaktadır.
 • Yeni kurulan partilerden Deva Partisi %2,1, Gelecek Partisi %1, Zafer Partisi %2,8, Yeniden Refah Partisi ise %1,3 oy oranına ulaşmaktadır.

BUGÜNKÜ ARİTMETİKTE MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI NASIL OLUR?

Milletvekilliği seçiminde Manisa’daki dağılımın nasıl olabileceğine dair 3 ayrı senaryo var.

 1. Tüm partiler ayrı listelerle seçime katılıyor
 2. Cumhur İttifakı ortak liste (Ak Parti+MHP+BBP), Millet İttifakı (CHP+İyi Parti+DP), 3.İttifak (SP+DEVA+GP), HDP.
 3. Cumhur İttifakı (Ak Parti+MHP+BBP), 6’lı İttifak (CHP+İyi Parti+DP+SP+DEVA+GP), HDP.

SENARYO-1    

Tüm partilerin ayrı ayrı seçime katıldığı bu senaryoda milletvekili dağılımı aşağıdaki gibi oluyor.

CHP, 2018 genel seçimlerinde HDP’ye kaybettiği oyların bir kısmını geri toparlamış görünmektedir.                        

 • Senaryo-1’de CHP ve AK Parti dörder, İyi Parti ise iki milletvekili çıkarmaktadır.

MHP, Manisa’da İyi Parti’ye %4 civarında oy kaybetmektedir.

SENARYO-2

Senaryo-2’de Cumhur İttifakı ortak liste ile seçime katılıyor ve muhalefette İyi Parti, CHP ve DP ortak liste ve SP, DEVA, GP ise kendi aralarında farklı bir ortak listeyle seçime katılıyor. HDP ise senaryo-1’de olduğu gibi seçime tek başına katılıyor:

 • Millet İttifakı altı, Cumhur İttifakı dört milletvekili çıkarmaktadır.
 • Deva Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisinin ortak listeden aday göstermesi Manisa’da milletvekili çıkarmak için yeterli olmuyor.

SENARYO-3

Senaryo-3 ise, 6’lı masa üyelerinin tek liste seçime katıldığı, Cumhur İttifakının da listede ortaklaştığı ve HDP’nin ise tek başına seçime katıldığı bir durumu öngörmektedir:

 • Senaryo-3’te 6’lı ittifakın ortak listede birleşmesi Cumhur ittifakının milletvekili kaybetmesine neden oluyor. İktidar bloğu üç milletvekili elde ederken, muhalefet yedi milletvekili elde etmektedir.

MANİSA’A DEĞİŞİMİN YÖNÜ

 1. Manisa’da AK Parti’den İyi Parti, Deva Partisi ve Yeniden Refah Partisi ve CHP’ye oy geçişleri var.
 2. CHP, 2018 genel seçimlerinde HDP’ye kaybettiği oyların bir kısmını geri toparlamış görünmektedir.
 3. MHP, İyi Parti’ye %4 civarında oy kaybetmektedir.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Mert Uzunsoy
Mert Uzunsoy
1997 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlk ve Ortaöğrenimini Ordu’da tamamladı. 2015-2020 yılları arasında Trakya üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Ekonometri bölümünde lisans eğitimini aldı. Lisans eğitimine devam ederken Trakya, Doğu Karadeniz ve Ankara’da siyasi aritmetiğin değişimine dair araştırmalar yaptı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ise daraltılmış bölge seçim sistemi, partiler arası oy geçişleri, yanlış oy kullanımı gibi konularda araştırmalarda bulundu. Şu an ise Ankara’da yaşamakta ve araştırmalarını Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesinde sürdürmektedir.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI