Cumartesi, Ekim 1, 2022

Maliye Bakanı, CHP’nin 4B, 4C, taşeron işçilerle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yönelttiği soruları Bakan yanıtsız bıraktı.

Emekliler ile ilgili sorularına Maliye Bakanı Naci Ağbal , “Sayın Gürer, özellikle emeklilerimizle ilgili bir konuyu gündeme getirdiler. Tabii ki sosyal güvenlik sisteminde iştirakçiler var, emekliler var. Sistemin kendi içinde bir aktüeryal dengesi var, ona da mutlaka dikkat etmemiz gerektiğini ifade etmek durumundayım. “dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Maliye Bakanı Naci Ağbal’a Asgari ücret Gelir Kaybından dolayı oluşan kayıplar nedeni ile yapılan görüşmeler sırasında şu soruları yöneltti:“Sayın Bakan, 4/B’liler, 4/C’liler, taşeron işçiler ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çok sayıda yurttaşlardan bizlere ulaşan talepler var. 4/C’liler için toplu sözleşme uygulaması on dört aydır bekliyor, uygulama gerçekleşmedi. Yaşa takılan emeklilerle ilgili bir umut vermeniz söz konusu mu? 4/B’lilerle ilgili düzenleme önümüzdeki yıl için yapılacak mı? İntibak Yasası’nda 2000 yılı öncesine yönelik düzenleme düşünülüyor mu? Emeklilerin ilaç katkı payının kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma var mı? Çalışanlar lehine önümüzdeki dönemde ne yapılacak? “dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Sayın Gürer, özellikle emeklilerimizle ilgili bir konuyu gündeme getirdiler. Tabii ki sosyal güvenlik sisteminde iştirakçiler var, emekliler var. Sistemin kendi içinde bir aktüeryal dengesi var, ona da mutlaka dikkat etmemiz gerektiğini ifade etmek durumundayım. “dedi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de yaptığı konuşmada bu duruma tepkisini dile getirdi. “4/B’lilerin, 4/C’lilerin, taşerona verilen kadro sözüne, yaşa takılan emeklilerin sorunlarına; İntibak Yasası, 2000 yılı öncesindeki emeklilerle ilgili düzenlemelere, emeklilerin ilaç katkı payıyla ilgili sorularımıza ne yazık ki Bakan yanıt vermiyor. Çalışanlar, her alanda olduğu gibi bu konuda da Hükûmetin unuttuğu kesim hâline gelmiş durumd

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,769TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER