Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Malatya’da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler anısına Barış Güvercinleri Anıtı açılacak

10 Ekim Ankara Katliamı’nda katledilen 12 si CHP Malatya Gençlik kolları üyesi 100 kişinin anısına yaptırılan “Barış Güvercinleri Anıtı” Malatya’da açılacak.

Malatya’dan barış türküleriyle yola çıkıp, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren CHP Malatya Gençlik Kolları üyesi 12 barış güvercinin anısının yaşatılması amacıyla, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından yaptırılan “Barış Güvercinleri Anıtı”nın açılışı 9 Aralık 2016 Cuma günü CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın katılımıyla Malatya Özalper Mahallesinde yapılacak. Anıt açılışı öncesi Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde  Mutlu Kerioğlu tarafından hazırlanan “Baba Ben de Gideyim mi?” belgeselinin gösterimi yapılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Barış Güvercinleri Anıtı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu anıt, 9 Ekim gecesi Malatya’dan dillerinde barış türküleri ile yola çıkan, ama 10 Ekim sabahında Barış istemek için gittikleri meydanda barbarların saldırısına uğrayan yol arkadaşlarımızın hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak için yapıldı. O gün Gar Meydanı önünde 101 can katledildi. Bu anıt hem yitip giden tüm canlarımızı hem de birlikte mücadele ettiğimiz yol arkadaşlarımızın anısını yaşatmayı amaçlıyor.”

Belgesel Gösterimi ve anıt açılışına Ağbaba’nın yanı sıra CHP Parti Meclisi Üyesi ve  İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı  Bülent Kerimoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ve  belgesel yapımcısı Mutlu Kerimoğlu katılacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER