MAK Danışmanlık Şirketi Ocak 2021’de yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

MAK Danışmanlık Şirketi Ocak 2021’de 2850 kişi ile 30 büyükşehir olmak üzere 51 ilde yaptığı araştırma çalışmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmada İYİ Parti’nin oy oranın yükselme yaşanırken, HDP ve MHP’nin barajın altına düştüğü görüldü.

Ankette, “Yarın genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 32,2 AKP, yüzde 22,5 CHP, yüzde 12,3 İYİ Parti cevabını verdi. Bu soruda, HDP’nin yüzde 8 ile MHP’nin ise yüzde 7,7 ile baraj altı kaldığı görüldü. Gelecek Partisi ise yüzde 2,2 olurken, DEVA Partisi yüzde 2 oy aldı. Kararsızlar ise seçim barajını aşarak yüzde 10 oldu.

Kararsızlarının oy dağılımının ardından ise AKP yüzde 35,6, CHP yüzde 24,9, İYİ Parti yüzde 13,6 oranına yükselirken, HDP yüzde 8,9, MHP ise yüzde 8,5 oy oranına ulaşarak yine seçim barajı altında kaldı.

Erken seçime ilişkin sorunun sorulduğu bölümde ise vatandaşların yüzde 49’u erken seçim yapılmalıdır derken, yüzde 41 oranında erken seçime gerek olmadığı ifade edildi. Yüzde 10’luk bir oran ise kararsız kaldı.

Ankette sorulan “Genel olarak hayatınızdan memnun musunuz?” sorusuna ise çoğunluk olarak “Memnun değilim” yanıtı verildi. Partilere göre dağılım ise, CHP’de yüzde 73, İYİ Parti’de yüzde 54 MHP’de yüzde 11, AKP’de ise yüzde 14 oldu. Bu soruya cevap vermekte kararsız kalanların oranı ise AKP ve MHP’de yüzde 20’lere ulaştı.

“Size göre ülkemizin en önemli ve en öncelikli sorunu nedir?” sorusuna ise verilen cevaplar, yüzde 65 ile ekonomik sorunlar, yüzde 13 adalet ve sosyal sorunlar, yüzde 10 pandemi kaynaklı sorunlar ve yüzde 12 ile diğerleri şekilde oldu.

Ankette son dönemde yaşanan gazeteci ve siyasilere yönelik saldırılar da soruldu. “Ankara’da son dönem bazı gazeteciler ve siyasilere yönelik fiziki saldırıları duyduğunuzda ne düşündünüz?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle oldu:

Yüzde 12 “Faili meçhuller ve beyaz toros algısı” oluştuğunu, yüzde 28 ülkenin yeniden kardeş kavgasına sürüklenmesinden endişe duyduğunu, yüzde 41’i ise münferit olaylar olarak yorumlarken yüzde 29 “Konu hakkında çok bilgim yok” dedi.