İktidara yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Güneydoğu’da yapılan ve önümüzdeki günlerde açıklanacak olan araştırmanın bazı verileri paylaştı.

Kulat, AKP teşkilatlarında herkesin rakibini FETÖ’cü vb. diye suçladığını belirtiyor.

Kulat’ın Cafesiyaset isimli sitede yazdığı yazıda paylaştığı bazı analizler şöyle:

1. HDP bölgede ciddi şekilde eriyor. Sırtını Kandile, PKK ya da PYD’ye dayamaya devam ettikçe iflah olması zor bir sürece girmiş görünüyor. Varlığını AK Partililer’in yerel yanlışlarını taraftarlarına abartılı aktararak AK Parti karşıtlığına konumlamış durumdalar.    

2. Bölgede Hüda-Par yoğun hissediliyor. İlginç ve yıllar önceki Refah Partisi benzeri birebir temasa dayalı bir politikayla her yerdeler. Üzerlerindeki “negatif hizbullah algısını” aşarak toplumsal akreditasyonu yakalamaya başlamışlar. Gençlik kolları ve özellikle kadın kolları çok yoğun çalışıyor.

3. MHP ve CHP bölgede neredeyse sıfırı tüketmiş.

4.  İYİ Parti’nin akıbetini soran çok kişi var. Ne olur? Ne yapar diye soruyorlar? En azından bölgede bu soru bizi şaşırttı.

5. AK Partililer özetle “birbirini yiyorlar…” AK Parti kendi muhalefetini (!) hem de en acımasız şekilde inşaa etmiş görünüyor. Herkes rakibini, fetöcü, yolsuz, hırsız vs. çirkin ithamlarla suçluyor. Bu ithamlar; vekillere, belediye başkanlarına, il-ilçe yöneticilerinin hepsine yapılıyor. Her şeye rağmen halkın gözünde ve gönlünde Recep Tayyip Erdoğan sevgisi tüm siyasi aktör ve argümanların üstünde. Öyle ki seçim sürecinde bazı şehirlerin meydanlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gitse ve “Ey ahali iş yoğunluğundan size münasip bir aday bulamadık, siz şimdilik AK Parti’ye oy verin ilk fırsatta size münasip bir aday göndereceğim!” dese, adaylı olarak gireceği seçimden daha fazla oy alabilir, kanaatindeyim.