MAK tarafından yapılan ankete göre seçimlerde AKP yüzde 37.4 oy alırken CHP’nin oyu ise 25.3 oranına ulaşıyor.

MAK Danışmanlık tarafından yapılan son ankette ‘Yarın genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?’ sorusu üzerinden ulaşılan sonuçlarda AKP 37.4, CHP 25.3, İYİ Parti 10.9, MHP 10.7 oy oranına ulaşırken yeni  kurulan Gelecek ve Deva Partisi’nin oy oranları ise sırasıyla 2.4 ve 1.7.

Ayrıca katılımcıların yüzde 43’ü hükümetin koronavirüs ile mücadelesini başarılı bulduğunu söylerken yüzde 35 ise başarılı olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Anketten öne çıkan bulgular şu şekilde:

“Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” şeklinde sorulan soruya Türkiye Genelinde verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın AK Parti 32.2, CHP 22.1, MHP 9.3, İYİ Parti 9.5, HDP 8.1, Gelecek Parti 2.3, Deva Partisi 1.6, SAADET 1, Diğerleri i 1, KARARSIZ Seçmen oranı ise % 12,9 olarak tespit edilmektedir.

12,9 Puanlık kararsız seçmen oranı; önemli oranda AK Parti’den kopup başka partilere gitmeyen kararsızda kalan seçmeni göstermektedir. AK Partide ciddi bir taban kayması olduğu görülüyor.

HDP li seçmenin bir kısmı farklı endişelerle partisini gizlemektedir. Yukarıdaki verilerde HDP baraj altı görülse de geçmiş tecrübelerimiz; HDP ye oy veren % 2 – 3 oranında seçmenin, seçimin çok yakın olmadığı dönemlerde, anketlere farklı tercih yansıtsalar da seçim zamanlarında partilerine yöneldikleri ayrıntısını unutmamamız gerektiğini göstermektedir.

“Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” şeklinde sorulan soruya KARARSIZLARIN MATEMATİKSEL DAĞILIMI SONRASI verilen yanıtlar; AK Parti 37.4, CHP 25.3, MHP 10,7, İYİ Parti 10.9, HDP 9.4 Gelecek Parti 2.4, Deva Partisi 1.7, SAADET 1.1, Diğerleri başlığı altında diğer parti ve bağımsız adaylar ise 1.1 olarak tespit edilmektedir.

Türkiye genelinde bu araştırmaya yansıyan % 12,9 luk kararsız seçmen oranı 24 Haziran Genel seçimleriyle mukayeseli incelendiğinde önemli oranda AK Parti’den kopmuş ama halen bir başka partiye karar kılmamış seçmen olduğunu söylenebilir.

Bu seçmen kitlesi AK Parti’nin uygulayacağı olumlu politikalarla partisine dönebileceği gibi İYİ Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi gibi sağ partilere de yönelebilir.

Koronavirüs konusunda hükümeti başarılı buluyor musunuz? sorusu elbette araştırmanın yapıldığı gün itibarıyla katılımcıların bakış açısını yansıtmaktadır. Katılımcılar bu soruya çok yüksek düzeyde EVET cevabı vererek hükümete desteklerini ortaya koymuşlardır.

Başarılı bulanlar ile kısmen başarılı diyenler atasındaki önemli fark kısmen başarılı diyenler genel itibarıyla zaman zaman yapılan bazı yanlışlara da dikkat çeken ya da bazı yapılması gereken ama yapılmayan eksikleri ifade eden katılımcılardır.