Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülke geneline yayılan protestolar nedeniyle akaryakıt zamlarını geri çekti. Ancak protestoların devam edebileceği belirtiliyor.

Fransa’da haftalardır devam eden ve giderek ülke geneline yayılan akaryakıt zammı karşıtı “Sarı Yeleklilerin” şiddetli protestoları sonucunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un zammı geri çektiği bildirildi. Eşitlik Bakanı Marlene Schiappa Cumhurbaşkanı Macron’un zamların 2019 bütçesinin bir parçası olmayacağına karar verdiğini söyledi. Başbakan Edouard Philippe de milletvekillerine, zamların 2019 yılı bütçesinde yer almayacağını ifade etti.

DW Türkçe’nin haberine göre, hükümet daha önce zamların 6 ay askıya alınacağını açıklamıştı. Ancak protestocular bunu yeterli görmemiş, eylemlerini sürdüreceklerini duyurmuşlardı. Protestoların boyutu çarşamba günü sendikalar ve çiftçilerin de eylem hazırlığında olduğu haberi gelince büyümüştü.

Fransa’da gösteriler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iklim değişimiyle mücadele amacıyla getirmek istediğini söylediği akaryakıt vergilerinde artışa karşı 17 Kasım’da aniden başlamıştı. Göstericiler bazı yolları trafiğe kapatmanın yanı sıra alışveriş merkezleri, yakıt depoları ve havalimanlarına erişimi de engellemişti.

Ülkede üçüncü haftasına girecek eylemlerde şimdiye kadar dört kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Bunun yanı sıra milyonlarca euroluk maddi hasar meydana geldi.

Fransa hükümetinin geri adım atması Sarı Yelekliler’i memnun etmedi