AB İçişleri Bakanları’nın bugün Lüksemburg’da yapacağı toplantıda, Ankara ile yapılan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye’den alınacak Suriyelilerin üye ülkeler arasında nasıl paylaşılacağı gibi "kritik" bir kararın çıkması bekleniyor. 

Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının uygulamasının ele alınacağı toplantıya dikkat çeken DWelle, Türkiye’den getirilecek mültecilerin birliğe üye ülkeler arasında paylaşılmasına ilişkin bir formül benimsenmesi beklentisine dikkat çekti. 

“Türkiye’den her ay sayıları bin 100’e varan sığınmacı AB ülkeleri tarafından kabul edilecek. Almanya’nın payına ayda 100 sığınmacı düşmesi öngörülüyor” denilen haberde üye ülkelerce geçen yaz mevsiminde kaç sığınmacı kabul edebileceklerine ilişkin verdikleri sözler üzerinden hazırlandığı belirtilen plana göre Fransa her ay 148,  İtalya ise 118 sığınmacı alacak. 

Haberde  AB ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma uyarınca Türkiye, Yunanistan’a yasadışı yollardan giren sığınmacıları geri almayı kabul ederken bunun karşılığı da AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları yasal yollardan, doğrudan alma taahhüdünde bulunduğu anımsatılıyor.

(ANKA)