İngiltere’de iki hafta içinde yaşanan ikinci saldırının ardından 8 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerin ertelenmesi yönünde çağrılar yapılıyor.

İNGİLTERE’NİN BAŞKENTİ LONDRA’DA İKİ AYRI SALDIRI: 7 ÖLÜ, ÇOK SAYIDA YARALI

Telegraph gazetesi Mark Oxley adlı kişinin internet üzerinden imza kampanyası başlattığını duyurdu. Kampanya sayfasında “Eminim birçok kişi bu ikinci yıkıcı saldırıdan sonra seçim yapmanın zamanı olmadığını düşünüyordur. Şu an önceliğimiz ülkemizin ve halkımızın güvenliği olmalı” yazdığı aktarıldı.

Telegraph, aynı talebin başka Twitter kullanıcılarından da geldiğine dikkat çekiyor.

Matt isimli bir Twitter kullanıcısının da ülkenin seçim yapacak kadar güvenli olmadığını belirterek seçimin ertelenmesini istediği belirtildi.

Aktris Anna Friel de seçimin ertelenmesini talep edenlerden.

Ben Dean isimli Twitter kullanıcısı ise, seçim kampanyalarına ara verildiyse, “güçlü bir liderin de seçimi ertelemesi gerektiğini” yazıyor.

22 Mayıs’ta Manchester Arena’da yapılan ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından seçim kampanyalarına birkaç gün ara verilmişti.

BAŞBAKAN MAY, GÜVENLİK KOMİTESİNİ TOPLAYACAK

Dün yaşanan saldırının ardından Perşembe günü yapılacak erken genel seçim öncesi kampanyasını yarıda keserek Londra’ya dönen İngiltere Başbakanı Theresa May bugün güvenlik komitesi Cobra’yı toplayacak.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre toplantıya Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da katılacak. Khan saldırıları, “korkakça” olarak nitelendirerek kınadı. Khan, hiçbir şeyin bu tip barbarca eylemleri meşru kılamayacağını söyledi.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de Londra’da yaşananları “zalimce ve şok edici” olarak nitelendirdi. Corbyn Twitter hesabına, “Kurbanları ve ailelerini düşünüyorum. Acil yardım birimlerine teşekkür ederim” diye yazdı.

Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron ile İskoç Ulusal Partisi lideri ve İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon’dan da benzer açıklamalar geldi.

Muhafazakar Parti, seçim kampanyası çalışmalarına bir günlük ara verdiklerini açıkladı. Parti, ilerleyen günlere dair kararın da bugün içinde verileceğini belirtti.

TRUMP SALDIRILAR SONRASI SEYAHAT YASAĞINI SAVUNDU

ABD Başkanı Donald Trump ise Londra’daki saldırılar sonrası Twitter’dan attığı mesajla, seyahat yasağını savundu.

Donald Trump “Uyanık, zeki ve sert olmalıyız. Mahkemelerin haklarımızı geri vermesi gerekiyor. Ekstra güvenlik önlemi olarak seyahat yasağına ihtiyacımız var” yazdı.

Trump Ocak ay sonunda, nüfusunun çoğu Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarının geçici olarak ABD’ye girişini yasaklayan bir kararname imzalamış ancak federal mahkemeler bu kararı bozmuştu.

Donald Trump ikinci tweetinde, “ABD, İngiltere ve Londra için ne gerekiyorsa yapmaya hazır. Sizinleyiz. Tanrı sizi korusun” yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise İngiltere’nin her zamankinden de fazla yanında olduklarını söyledi.