Cumartesi, Nisan 20, 2024

Leyla Zana’dan ‘barış ve çözüm’ mesajı: Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?

Kürt siyasetçi Leyla Zana, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamasında ‘bir kez daha barış ve çözüm yolunun açılmasını’ vurguladı.

Yedi yıldan uzun süredir cezaevinde tutulan eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve hücre arkadaşı Selçuk Mızraklı, ‘Kürt Sorununda Çözüm ve Barış Konferansı’na gönderdikleri mesajlarında  ‘barışın muhattabı’ olarak Erdoğan ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ı göstermişti:

“Elbette Kürt sorununun çözümü, resmi olarak bir masa etrafında konuşulacaksa -ki bizce gecikilmeden konuşulmalıdır- masada Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Hükümet olmak zorundadır. Hükümet de bugün itibarıyla Sayın Erdoğan şahsında temsil edildiğine göre, bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır. Yine geçmiş deneyimlerden bilinen, kabul gören ve devletin de resmi hafızasında meşruiyeti kayıt altına alınmış Sayın Öcalan bir başka muhataptır. Ancak böylesine köklü ve grift bir sorun iki şahsiyetin tek başına çözebilecekleri bir mesele de değildir.”

DEM Parti Mardin adayı Ahmet Türk de 17 Mart’ta ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını’ söylemişti: “MHP’yle ittifakları olduğu müddetçe de bu gündeme gelmez. Ancak MHP’den koparlarsa mecburen yeni bir yol izleyecekler.”

MA’nın aktardığına göre bugün Diyarbakır’da düzenlenen Nevruz kutlamasında konuşan Leyla Zana, Öcalan’ın ‘1993’te barış ve çözüm için çabaladığını’ savunarak “Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?” diye sordu.

Alandan “Evet” yanıtını alan Zana, şunları dedi: “Barış berekettir. Barış sevmektir. Bir kez daha yüksek sesle diyoruz; Newroz’un kutlu olsun Başkan Apo. Bütün tutsak arkadaşların Newroz’u kutlu olsun.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER