Söyleşi: Dilara İlbuğa

Yerel seçimler ve Ankara’yı ele aldığımız dosyamızda bugünün konuğu CHP Ankara Milletvekili Levent Gök. Gök ile CHP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde izleyeceği politikayı ve AKP’de yaşanan belediye başkanlarının istifaya zorlanması sürecini konuştuk.

Melih Gökçek’in kent suçu işlediğini belirten Gök, CHP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla başkenti kazanacağını söylüyor.

  • AKP’de yaşanan belediye başkanlarının görevden alınması sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşanan tüm bu süreç, sıradan ve normal bir uygulama değil. Belediye başkanlarının istifa ettirilmesiyle sorunlar çözülmeyecek. İstanbul ve Ankara Türkiye’nin en hacimli bütçesini kullanan belediyeleri. İstanbul belediyesinin bütçesi 27 milyar lira, Ankara’nın bütçesi ise 10 milyar lira. Bunların her biri birçok bakanlığın bütçesinden fazla. İstanbul neredeyse on bakanlığın bütçesine tekabül eden bir bütçe kullanıyor. Tüm bunları değerlendirdiğimizde böylesine büyük bütçeleri kullanan belediye başkanlarının istifa ettirilmeye zorlanması ve bunun sebep gösterilmeden yapılması sorunu çözmez. Ne oldu da, iktidar partisi bu belediyelerde ne gördü de, FETÖ bağlantısı mı, yolsuzluk mu tespit edildi de bu süreç yaşandı? Eğer bunlar tespit edildiyse istifa ile belediye başkanları aklanmış mı sayılmalı? Bu konunun mutlaka bir yargı sürecine taşınması gerekmektedir. Yoksa bu sorular hep akıllarda cevapsız kalacaktır. Her bir belediye başkanının yargıya hesap vermesi gerekmektedir, dolayısıyla bu süreç kapanmamıştır.

Belediye başkanlarıyla bir pazarlık yaptılar. Kendiniz istifa ederseniz üstünüze gelmeyiz anlayışı hem bir şantaj, hem bir tehdit, hem de pazarlıktır. Yurttaşlarımızın vergileriyle oluşan kamu maliyesi, iktidar partisinin bu kirli pazarlığına alet edilemez. Mutlaka denetlenmesi gerekir.

  • 23.5 yıl sonra Gökçek’ten geriye hem siyaseten hem de kentsel açıdan neler kaldı?

Melih Gökçek Ankara’yı yaşanamaz bir kent yaptı ve bunun birçok örneği var. Trafik ve ulaşım açısından son derece beceriksiz bir yönetim sergiledi. Zamanında yapılması gereken metroyu tamamlayamadı, yeni metro ağlarını kuramadı ve bu nedenle Ankara dünyadaki başkentler arasında metro ağı en zayıf başkent konumuna geldi. Ulaşım giderek devasa bir soruna dönüştü kentte. Alt ve üst geçitlerle Ankara’yı otoban haline getirdi ve Ankara’da kent kimliğini oluşturan meydanlar yok oldu. Tandoğan, Kızılay ve Sıhhiye otobana dönüştü artık. Kent kimliğini yansıtacak yapılaşmalar yok edildi, kimliksiz binalar üretildi. Şu an Meclis’te bulunduğumuz bu bina bile kimliksiz bir binadır. Kimliksiz, denetlenmeyen, müteahhitin kendi zevkine göre yaptığı binalarla doldu Ankara.

Melih Gökçek tüm kenti rant alanına çevirdi. Birçok yandaşını arsa sahibi yaptı, arsa üzerinden rant sahibi yaptı ve Ankara işte bu kimliksiz hale getirildi.
Kamu kaynaklarını yerinde kullanamadı, plansız projelere kurban etti. Kentin sosyalleşme alanları yok edildi, eğlence mekanları da öyle. Ulaşım çok erken saatlerde bitirildi, yeni başkan bunu düzenlemeye çalışıyor ama artık Ankaralının o saatte gideceği eğlence mekanları bile kalmadı. Asıl problem de zaten budur. Gece hayatı bitirildi, Ankara karanlığa teslim edildi. Bu da kentin sosyal, ticari ve kültürel hayatına darbeler vurdu. Gençlik Parkı yok edildi, Hayvanat Bahçesi yok edildi.

Bir belediye başkanı seçildiği an rozetini çıkartır, herkesin belediye başkanı olur ama Melih Gökçek tam tersine çok partizanca uygulamalar yaptı. CHP ile her konuda tartıştığı için kamu görevini aksatmıştır. Bu saydığım her bir şey birer kent suçudur ve Melih Gökçek yıllarca bu suçu işlemiştir.

  • Hem İstanbul’u hem de Ankara’yı çok uzun yıllardır yönetiyorlar. Fakat bugün gelinen noktada belediye başkanlarını görevden almak zorunda kaldılar. Buradan hareketle özellikle büyük şehirlerde AKP belediyeciliğinin iflas ettiğini söylemek mümkün mü?

İktidar partisi kendi içinde çok ciddi sorunlar yaşıyor. Bu artık gizlenemez bir gerçek. Kaçınılmaz bir çatışma yaşıyorlar, ortada bir rant paylaşımı var. Ben hiçbir belediyede Erdoğan’dan habersiz bir şey yapıldığını sanmıyorum. İstanbul ve Ankara gibi çok yüksek bütçeli belediyelerde yaşanan bu durum iktidar partisinin artık Türkiye’yi yönetemediğini ortaya koymaktadır. Şimdi bir hesap dönemi var ortada. Bu hesaplaşmanın ciddi şekilde yapılması gerekiyor. İktidar partisi bu süreci geçiştirme lüksüne sahip değildir. Sorumluluk sadece Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in değil, iktidar partisinin tümünün sorumluluğudur.

  • Yerel seçimlerde CHP’nin Ankara’yı kazanacağını düşünüyor musunuz? CHP nasıl bir profille halkın karşısına çıkarsa başkenti kazanabilir?

Elbette CHP’nin başkenti alacağını düşünüyorum. CHP sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla, sivil toplumun katılımıyla ortaklaşa bir Ankara yönetimi iddiasını ortaya koyarak, sorumluluğu da paylaşmak üzere kente karşı görevini yapan bir anlayışla iddiasını ortaya koyacaktır. İlerleyen zamanlarda bunu daha detaylı konuşacağız ama Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Ankara halkıyla bütünleşen bir yapının ortaya konulacağından ve başkentin kazanılacağından hiç şüphem yok.

  • Mansur Yavaş’ın adaylığı konuşuluyor. Sizin de adaylığınız gündemde. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ankara’yı Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazanacağına yürekten inanıyorum. Buna gücümüz, isteğimiz ve inancımız var. Partimizin yetkili kurulları ve elbette Genel Başkanımız bu konuda en sağlıklı değerlendirmeyi yapacaklardır. Partim, örgütüm, Genel Başkanımız ve halkımızın teveccühü ve uygun görmesi durumunda böylesi tarihi bir sorumluluktan ben dahil hiç kimse kaçmamalıdır.

 

Levent Gök Kimdir?

Levent Gök (D. 24 Ekim 1959, Balıkesir), Türk siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili. İlk defa 2011 Türkiye genel seçimlerinde CHP Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir.

İlk orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve serbest avukat olarak çalıştı. İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Barolar Birliği Delegeliği, CHP Ankara İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Evli ve bir çocuk babasıdır, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanlığı yapan Gök, 2011 Türkiye genel seçimleri’nde CHP Ankara 1. Bölge milletvekili olarak meclise girdi. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar CHP Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

Tezcan Karakuş Candan: Gökçek’ten geriye rejimi nasıl ortadan kaldırmak istediklerinin mekânsal izleri kaldı