Cuma, Nisan 19, 2024

LeMan karikatürü ‘genel ahlaka aykırı’ bulundu

Çizer Zehra Ömeroğlu’nun LeMan’da yayınlanan ‘Pandemide seks’ karikatürü nedeniyle yargılandığı davada Muzır Neşriyat Kurulu, karikatürün ‘genel ahlaka aykırı olduğunu’na karar verdi.

İstanbul başsavcılığı Zehra Ömeroğlu hakkında 25 Kasım 2020’de LeMan dergisinde yayımlanan karikatürü sebebiyle hazırladığı iddianamede 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası talep etmişti.

İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi de Ekim 2022’de karikatürün müstehcen olup olmadığıyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan rapor istemişti. Beklenen rapor geçen günlerde dava dosyasına girdi.

MLSA’dan Canan Coşkun’un haberine göre, bilirkişi heyeti, Ömeroğlu’nun karikatüründe ‘çocukların kullanılmadığını, hayvanlarla şiddet içerikli görüntülere yer verilmediğini, ölmüş insan bedeni üzerinde cinsel davranışta bulunulmadığını, doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışların bulunmadığını’ belirtti.

Karikatürün toplumun örf, anane ve ahlak anlayışına tamamen aykırı olduğunu, ar ve hayayı rencide edici olduğunu öne süren heyet, karikatürde ‘asıl gayenin seyreden üzerinde cinsel tahrik yaratarak, bundan menfaat amaçlandığını’ kaydetti.

Heyet oybirliğiyle, Ömeroğlu’nun karikatürünün Türk Ceza Kanunu’nun 226’ncı maddesinde düzenlenen ‘müstehcenlik’ suçunun unsurlarını taşıdığını savunarak ‘halkın ar ve haya duygularını incittiğini, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğunu’ ifade etti.

‘Rapor hatalı ve keyfi’

Ömeroğlu ise heyetin kararını şöyle değerlendirdi: “Mahkemeye ulaşan rapor hatalı ve keyfi. Hatalı çünkü görüntüde olduğu söylenen şeyler karikatürde yok. Çizgide pornografik hiçbir unsur yok. Keyfi çünkü müstehcenliği neye göre tanımladığı belli değil. Raporu hazırlayan beş insanın ciddi ciddi oturup bu karikatürün müstehcen olup olmadığına karar vermiş olmasına inanamıyorum. Raporda ‘genel ahlak’tan bahsediliyor. Genel ahlak kimin ahlakı? Bu kadar ahlaksızlığın ayan beyan yaşandığı bir yerde bu karikatür mü genel ahlakı bozuyor? Genel ahlak bu kadar hafif ve sallantı da mı ki bir karikatürle bozulabiliyor?”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER