Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası istikrarın önündeki en büyük tehdidin IŞİD terör örgütünün yayılması olduğunu söyledi. Ortadoğu’da siyasi haritaların değişmeye başlayabileceğini öne süren Lavrov,  demokrasi ihraç etmek isteyenleri  “İslam dünyasındaki bölünmeyi tetiklemek”le suçladı. 

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak, Suriye ve Libya’da yaşanan krizlere dikkat çekerek "Irak, Libya ve Suriye’yi sarmalayan kaosun yayılması, kapsam açısından benzeri görülmemiş, IŞİD kaynaklı bir terör tehdidi ortaya çıkardı” şeklinde konuştu. 

Rus medyasına göre, Lavrov,  IŞİD’in yarattığı tehditler ortadan kaldırılmadan, hiç kimse kendini güvende hissedemez" dediği konuşmasında  Ortadoğu’daki durumun çok kritik bir seviyeye geldiğini ve bölgedeki siyasi haritaların değişmeye başlayabileceğini  de savundu. 

Lavrov ayrıca, "Ortaya çıkan tablonun sorumlusu, demokrasi ihraç etme ve rejimleri şiddet yoluyla değiştirme girişiminde bulunanlar. Bu eylemler, İslam dünyasında bölünmeyi körüklüyor" yorumunu yaptı. 

Sergey Lavrov, Rusya’nın terörle mücadeleye sorumluluk bilinciyle devam edeceğini ancak bu sorunu tek başına çözmenin imkansız olduğunu da belirtti.

(ANKA)