MEKSİKA: İşçiler Gazze soykırımını protesto etti

5 Kasım Pazar günü binlerce işçi ve genç, İsrail'in Gazze vatandaşlarına yönelik soykırımına yönelik saldırılara son verilmesi talebiyle Mexico City'de yürüdü. Bu, bombalamanın başlamasından bu yana Gazze'deki soykırıma karşı Mexico City'de düzenlenen üçüncü protesto. Kentin ana caddelerinden Paseo de la Reforma'da yürüyen yürüyüşçüler, “Netanyahu faşist; asıl terörist sensin” ve “Bu bir savaş değil; bu bir soykırımdır.” sloganlarını atarak Meksika Ulusal Hükümet Binası önünde yürüdü. Binanın önüne Filistin bayrağı çizen göstericilerin çoğu, ölen Filistinlileri anmak için kendilerini yere attı.

Mexico City demiryolu taşımacılığı işçileri grevde

Mexico City demiryolu taşımacılığı işçileri, daha yüksek ücret ve işçi hakları talebiyle 6 Kasım Pazartesi günü greve gitti. Meksika mahkemeleri daha önce sendikanın çalışma karşıtı yasaların gerektirdiği 72 saatlik uyarıda bulunmasına rağmen "grev hakkının kötüye kullanıldığı" gerekçesiyle grevi yasa dışı ilan etmişti. İşçiler geçen Ağustos ayından bu yana ücretlerin artırılması için mücadele ediyor.

KOLOMBİYA: Madenciler İsrail'e maden ve yakıt ihracatının durdurulmasını talep ediyor

6 Kasım'da madenciler, Başkan Gustavo Petro hükümetine, Kolombiya'nın 'ırkçı İsrail devletine maden ve yakıt ihracatını derhal iptal etmesini talep eden bir mektup sundu. Sosyal medyada yer alan mektupta İsrail ordusunun saldırısını Nazi Holokostu'na benzetiyordu. Madenciler ayrıca hükümetin İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmesini talep etti. Mektupta ayrıca, İsrail ordusunun Kolombiya'daki sendikalara ve sol gruplara baskı yapan sağcı paramiliter birliklere verdiği eğitim de kınanıyor; bu eğitim belgede Kolombiya madenlerinin İsrail'e ihracatıyla ilişkilendiriliyor. Belge, dünyadaki tüm işçilere, "gezegen bir üçüncü dünya savaşının eşiğinde olduğu için" bu savaşlarda kullanılan metal, mineral ve yakıt üretimini durdurma çağrısıyla sona erdi.

VENEZUELA: İşçiler ve emeklilerden protesto eylemi

9 Kasım Perşembe günü işçiler ve emekliler, Caracas ile diğer şehirlerde, yaşam pahalılığı artışlarına denk maaş ve emekli maaşı talebiyle protesto düzenledi. Yürüyüşçüler,  Maduro yönetiminin protestoları suç saymasını kınadı ve tutuklanan işçilere özgürlük tanınmasını istedi. Karakas'ın Carabobo Meydanı'ndaki mitingin ardından yürüyüş başladığında Ulusal Polis tarafından engellendi. Asgari ücretin ayda 130 ABD dolarına çıkarılmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçti. O zamandan bu yana yaşam maliyeti yüzde 87 arttı. Protestocular, yaşam pahalılığını karşılamak için aylık 500 ABD doları tutarında ücret talep ediyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: New Jersey'deki elektrik işçileri greve çıktı

Atlantic City Electric ile yaklaşık 400 elektrik işçisini temsil eden Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği (IBEW) Yerel 210 Sendikası arasındaki sözleşme görüşmeleri 7 Kasım'da yeniden başladı. Kamu kuruluşu ile sendika üyeleri arasındaki sözleşme 2 Kasım'da sona erdi ve New Jersey'deki çok sayıda şirket tesisinde işçiler 5 Kasım'da iş bıraktı. İşçiler emekli maaşları ve emeklilik sağlık yardımlarının iyileştirilmesini istiyor.

KAYNAK: www.wsws.org

ü