Cuma, Mayıs 24, 2024

Kuzey Marmara Otoyolu viyadük inşaatındaki çökme ile ilgili DİSK Başkanı Çerkezoğlu’ndan açıklama

Gebze’de Kuzey Marmara Otoyolu viyadük inşaatındaki çökme ile ilgili DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklama şöyle:

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli Gebze kesiminde, viyadük inşaatında meydana gelen çökme sonrası en az 4 işçi beton blokların altında kalırken, şu ana kadar iki işçinin cansız bedenine ulaşıldığı öğrenilmiştir.

Viyadük inşaatında kaza: 5 işçi enkaz altında

Kocaeli Gebze’de işçilerin üzerine çöken viyadük, Mega Projelerde işlenen zincirleme suçların son halkasıdır. İlk gelen bilgiler, cinayetin nedeninin üretim hatası ve asıl olarak da inşaatın hızlı ilerlemesi amacıyla üretim zorlaması olduğunu göstermektedir.

Her iş cinayetinde karşımıza çıkan üretim zorlaması ve taşeron düzeni “mega projeler”de, daha da insafsız biçimlerde karşımıza çıkmakta, siyasi baskılarla erken bitirilmesi istenen projeler can almaktadır.

Her mega projede karşımıza çıkan bir elin parmağını geçmeyecek sayıda şirket, iktidardan aldıkları dokunulmazlık güvencesiyle suç işlemektedir.

Üçüncü havalimanı inşaatını, harcına işçi kanı katarak hızlandıran müteahhitlerin Kuzey Marmara Otoyolundaki faciada da karşımıza çıkması elbette tesadüf değildir.

Havalimanı inşaatının şu ana kadarki etabında resmi rakamlarla 30 işçinin ölmesini neredeyse bir başarı öyküsü olarak sunan iktidarın, bu müteahhitleri soruşturmak yerine alkışlatması yeni cinayetlere cesaret vermektedir.

“Köle değiliz, insanca çalışmak istiyoruz” diyen inşaat işçilerini ve sendika yöneticilerini hapse atan bir yönetim zihniyeti, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki bu kara tabloyu daha da ağırlaştırmaktadır.

Daha fazla kar için daha fazla kanı, daha fazla ölümü meşru gören anlayış, iş cinayetlerini değil haber olmasını önlemeye çalışmakta ve yayın yasağı getirmektedir.

Vergiden, cezadan, soruşturmadan, hesap vermeden muaf tutulan bu dokunulmaz şirketleri korumak için atılan her adım, tutuklamalar da yayın yasakları da hukuk dışıdır, insanlık dışıdır!

Ölen ve tutuklu bulunan işçi arkadaşlarımıza söz veriyoruz: Bu mega suçların tüm sorumlularının, faillerinin ve işbirlikçilerinin hesap vereceği günler için mücadeleye devam edeceğiz!

Ağbaba, Gebze’deki viyadük kazasını TBMM gündemine taşıdı

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER