Cuma, Mayıs 24, 2024

Kuzey Akım 1 boru hattından Avrupa’ya gaz akışı başladı

Rus gazını Almanya’ya taşıyan en büyük boru hattı Kuzey Akım 1’in 11 Temmuz’da başlayan bakım çalışmaları tamamlandı ve hattan doğalgaz akışı başladı. Kuzey Akım’dan akışın başlamasıyla Avrupa’da gaz fiyatları düştü.

Kuzey Akım 1 boru hattı, Baltık Denizi altında Rusya’dan Almanya’ya yılda 55 milyar metreküp gaz taşıyor.

Piyasalar ve şirketler, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle boru hattının kapalı kaldığı sürenin uzatılabileceğinden endişe ediyordu ancak söz konusu boru hattının bakımı planlanan sürede tamamlandı.

GÜN İÇİNDE AKIŞIN 65 MİLYON METREKÜPE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Bugün akışın başladığı ilk saatte sisteme 48 milyon metreküp doğal gaz verildi.

Günde 160 milyon metretküplük kapasiteye sahip boru hattı bakımdan önce 60-65 milyon metreküp gaz iletiyordu. Bugün gün içinde akışın 65 milyon metreküpe ulaşması öngörülüyor.

AVRUPA’DA DOĞALGAZ FİYATLARI DÜŞTÜ

Diğer taraftan, Rus gazını Baltık Denizi’nden Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattından gaz akışının başlamasıyla doğalgaz fiyatları düşüşe geçti.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 155 eurodan kapanmıştı.

Avrupa için önemli bir doğal gaz boru hattı olan Kuzey Akım 1’de planlı bakımların tamamlanarak akışın başlamasıyla doğal gazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 09.18 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 5,8 düşüşle 146 euroya geriledi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER