YANGINA MÜDAHALE SÜRÜYOR

Kumluca’ya bağlı Erentepe Mahallesi’nde dün saat 12.40’da başlayan orman yangını Erentepe’ye komşu Belen, Toptaş, Sarıkavak ve 50’nci Yıl mahallelerinde de etkili oldu. Yoğunlukla Erentepe’deki ormanlık alan, yerleşim yerleri, bahçe ve seralarda etkili olan yangın diğer mahallelerde ise ormanlık alanlara sıçradı. Erentepe’de polis ve jandarmanın yaptığı anonsların ardından bölgedeki çok sayıda vatandaş evlerini terk etmek zorunda kaldı.

10 KENTTEN DESTEK EKİPLERİ GELDİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kumluca’daki orman yangınına Muğla, Isparta, Konya, Kütahya, Denizli, Ankara, Eskişehir, Bolu, Kastamonu ve İzmir’den gelen ekiplerle 9 helikopter, 3 amfibik uçak, 94 arazöz, 32 su tankeri, 5 dozer, 23 ilk müdahale aracı ve 700 personelin müdahale ettiğini twitterdan duyurdu. Yangın söndürme çalışmalarına Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kumluca Belediyesi ile çevre ilçe belediyelerinden gelen itfaiye ve su tankerleri de destek verdi.

Bölgede sabaha karşı etkisini gösterip yangının yeniden alevlenmesine neden olan rüzgar ise hafiflemeye başladı. Yangın nedeniyle trafiğe kapanan Kumluca- Antalya karayolu da ulaşıma açıldı.

Yangına müdahale sürerken Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez yangının etkili olduğu alanla ilgili, "Havadan yaptığımız kontrollerde tahmini olarak 300 hektarlık alanda etkili olduğunu söyleyebiliriz" dedi.