Grevleri yasaklanan Şişecam işçileri, grev ve toplu sözleşme hakları için eylemlerini sürdürüyor. Kristal-İş Sendikası uzmanı Caner Güneş, Şişecam’ın grev erteleme kararı konusunda hükümet ile anlaştığını söylüyor

Sendika uzmanı Güneş, Şişecam işçilerinin eylemini anlattı:

“Biz 12 Aralık 2016’da toplu sözleşme görüşmelerine başlamıştık, o tarihten bu yana da yasal süreç devam ediyor. Fakat Şişecam, görüşmeler süresince pek uzlaşmacı davranmadı. Mayıs ayının başında arabulucu raporumuz geldi. Grev kararı alma hakkımız oldu. Şişecam’ın hükümetten grev erteleme kararı aldığını biliyoruz.

Biz Mayıs’ın 24’ünde greve çıkacaktık ancak Bakanlar Kurulu Mayıs’ın 22’sinde grev kararını erteledi. Bu erteleme aslında yasaklama oluyor. Çünkü 60 gün içinde tekrar greve çıkamıyorsunuz. 2014 yılında da aynı şey yaşanmıştı. 2014 yılında, greve çıktıktan sonra ertelenmişti, bu sefer greve çıkmadan ertelendi.

ŞİŞECAM’DA GREV YASAĞINA KARŞI EYLEM DEVAM EDİYOR: “TEK SEÇENEĞİMİZ ÜRETİMİ DURDURMAK”

Bu olayın üzerine üyelerimiz arasında bir tepki oluştu, iş yerini terk etmemeye başladılar. Her vardiya bir sonraki vardiyayı bekledi. Önce 1 saat iş bırakma eylemi yaptılar, şimdi 1,5 saate çıktı. Hala işverenden herhangi bir geri dönüş yok. Meclis’te gündeme geldi, CHP heyetinin ziyareti oldu. Genel Başkanımız fabrika ziyaretlerine başladı pazartesi günü.

Güneş, işçilerin eyleminin süresiz iş bırakmaya dönmesi konusunda ise; “En başından beri işçilerin talepleri doğrultusunda hareket edeceğimizi söyledik. Eğer işçilerin iradeleri bu yönde olursa süresiz iş bırakmaya da dönebilir.” dedi.

Güneş ayrıca Şişecam’dan bu hafta içi haber beklediklerini ama henüz bir geri dönüş olmadığını da ifade etti.