Salı, Mayıs 28, 2024

Kremlin: Rusya’nın Tahıl Anlaşması’na dönmesi şu anda imkansız

Kremlin, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden taşınmasına izin veren Tahıl Anlaşması’na dönüşün “şu anda imkansız olduğunu” ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın çıkarlarını güden anlaşmanın uygulanmadığını” ifade etti.

Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce belirttiği üzere Rusya’yla ilgili anlaşmanın hayata geçirilmesi durumunda Tahıl Anlaşması’nın tekrar yürürlüğe girebileceğini ifade etti.

Kremlin Sözcüsü, mevcut şartlarda ise Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin “imkansız” olduğunu ifade etti.

Peskov, bu hafta Rusya ve Afrika ülkeleri arasında yapılacak zirvede tahıl erzağını ele alacaklarını belirtti.

Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda imzalanan, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Anlaşması’na katılımını geçen hafta durdurduğunu duyurdu.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 33 metrik ton mısır, buğday ve diğer tahıllar Ukrayna’dan dünyanın çeşitli yerlerine gönderilirken, son gemi ise pazar günü Ukrayna limanından ayrıldı.

Rusya, kendi tahıl ve gübresini ithal etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmadığını gerekçe göstererek anlaşmayı uzatmama tehdidinde bulunuyor. Moskova ayrıca, anlaşma kapsamında tahılın söz verildiği üzere en yoksul ülkelere ulaştırılmadığını iddia ediyor. BM ise anlaşmanın gıda fiyatlarını küresel olarak yüzde 20 oranında düşürerek en yoksul ülkelere yardımcı olduğunu belirtti.

Dünya Gıda Programı’na göre, anlaşma kapsamında ihraç edilen tahılın yüzde 46’sı Asya’ya, yüzde 40’ı Batı Avrupa’ya, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 1’i Doğu Avrupa’ya gitti.

Rusya, geçen yıl içinde Tahıl Anlaşması’nı üç kez uzatırken, Kırım’da filosuna yapılan saldırının ardından ekim ayında kısa süreliğine katılımını askıya almıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER