TBMM Anayasa Komisyonu’nda yaşanan kavganın ardından TBMM Başkanlığı harekete geçti. Yaşanan arbedede, AKP’li milletvekillerine müdahale ettiği iddia edilen HDP’li danışmanlar hakkında inceleme başlatıldı.

TBMM Anayasa Komisyonu’nda su şişesi ve yumrukların havada uçuştuğu görüntülerin ardından, AKP yönetiminin talebiyle yaşananlar mercek altına alınmaya başlandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile görüşen AKP yöneticileri kendilerine saldırdıkları iddia edilen HDP’li danışmanların tespit edilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

İdari inceleme başlatıldı

Komisyonda yaşanan kavganın ardından harekete geçen TBMM Genel Sekreterliği, danışmanların sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Milletvekili yardımcı personelinin bu tür davranış ve paylaşımları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile TBMM Başkanlık Divanı tarafından kabul edilen milletvekili yardımcı personelinin istihdamına ilişkin usul ve esaslara aykırı olup hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir. Konuya ilişkin olarak gerekli idari inceleme başlatılmıştır” denildi.