Sedat Peker: Soylu İş Bankası’na 3 kişiyi daha yerleştirdi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, gözaltına alınan 25 kişiyi tanımadığını ifade ederek, Soylu’nun İş Bankası’na koruma müdürü dışında üç kişiyi daha yerleştirdiğini yazdı. Organize...

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile görüşen Kılıçdaroğlu’ndan ‘bağımsızlık’ mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de Kıbrıs politikası milli bir politikadır, siyasi partiler arasında görüş farklılıkları yoktur” dedi. Kılıçdaroğlu “Ben AB’ye gittiğimde, KKTC’ye yönelik olarak çifte standart uyguladıklarını her gittiğimizde ifade ediyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC’de, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Eğer 53 yıldır, KKTC kurulduktan sonra kimsenin burnu kanamamışsa, herhangi bir çatışma ortamı olmamışsa, artık dünyanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanıma zamanı gelmiş demektir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyeti; KKTC temasları kapsamında, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunun uluslararası arenadaki güncelliğinin tekrar gündeme getirildiği bir dönemde Kılıçdaroğlu ve heyetinin bu ziyaretinin anlamlı ve kendilerine güç ve moral veren bir ziyaret olduğunu dile getirdi. Ertuğruloğlu, şunları söyledi:

“AYNI ŞEYLERİ TEKRARLAYARAK FARKLI NETİCE BEKLEMEK BOŞUNA GAYRET”

“Tabii ki bu coğrafyada, bir ulusal dava savunulması gerçekleşmektedir. Ulusal davada Türkiye ile Kıbrıs Türkü birdir, beraberdir. ‘Türkiye’nin çıkarları başka bir noktada, Kıbrıs Türkü’nün çıkarları başka bir noktada’, görüşüne hiçbir zaman inanmamış insanlar olarak; Türk ulusunun kopmaz parçası Kıbrıs Türkü olarak, bu ulusal davada geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de anavatanımızla adım adım beraber hareket ederek buralara geldik.

Şu anda da Kıbrıs konusunda yeni bir sayfa açan, Türk tarafı olarak uluslararası platformlarda yerimizi aldık. 53 yılın boşa harcandığı, aldatmaca bir toplumlararası görüşmeler süreci ile başarısızlığın kanıtlandığı bakış açısından ders çıkararak, aynı şeyleri tekrarlayarak farklı netice beklemenin boşuna bir gayret olduğu düşüncesiyle, Kıbrıs konusunda anlamlı sayılabilecek netice alması olası olabilecek müzakerelerin gerçekleşmesi için önce tarafların uluslararası statülerinin eşitlenmesi gereğine vurgu yaparak, yeni bir rota çizmiş bulunuyoruz.

Bu anlamda, ulusal dava savunuculuğu Mavi Vatan’da da söz konusu, Kıbrıs adasında da söz konusu. Kıbrıs Adası, Türk ulusunun Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarının korunması noktasında kilit bir konudur. Son derece haklı olduğumuz bir konuyu savunuyoruz. Kimsenin hakkında gözümüz yok. Ama bizim haklarımızın ihlal etmek istenmesine karşı da bir dik duruş sergileyerek onurlu bir mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz, anavatanımızla birlikte. Anavatanımıza sonsuz şükranlarımızı bir kez daha ifade ederek, Sayın CHP heyetine ve Genel Başkana bir kez daha hoş geldiniz diyorum.”

“KIBRIS’IN BAĞIMSIZ VE HÜR BİR DEVLET OLARAK ORTAYA ÇIKMASI EN BÜYÜK ARZUMUZ”

Kılıçdaroğlu ise Ertuğruloğlu’nun “yeni bir sayfa açıldığı” yönündeki sözlerini vurgulayarak şunları söyledi:

“53 yıldır kimsenin burnu kanamadı. 53 yıldır, biz KKTC’nin dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmesini hep bekledik ve arzu ettik. Ama yapılan çalışmalar bir sonuç vermedi. Şimdi bağımsız bir devlet olarak dünyada yerini almak istiyor. Sizlere her türlü desteği vermek bizim de görevimiz.

Kıbrıs olayını, Türkiye’de bir parti olayı olarak görmüyoruz. Milli bir dava olarak görüyoruz. Çünkü sonuçta, Kıbrıs’ın kendi bölgesinde güçlenmesi, bağımsız ve hür bir devlet olarak ortaya çıkması, demokrasisini geliştirmesi, dünyanın diğer ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmesi bizim en büyük arzumuzdur. Bu konuda sizin atacağınız her adım, sadece sizin için değil, bizim için de çok önemlidir.

Doğu Akdeniz’de sizin haklarınız var, bizim de haklarımız var. Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nda Türkiye’nin ve KKTC’nin yer almaması bizim için de son derece sıkıcı bir olaydır. Ama bunları kararlılıkla, inançla aşacağız.

Eğer 53 yıldır, KKTC kurulduktan sonra kimsenin burnu kanamamışsa, herhangi bir çatışma ortamı olmamışsa, artık dünyanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanıma zamanı gelmiş demektir. Bu konuda yapacağınız her türlü çabaya biz destek vereceğiz, Sayın Bakanım.”

(ANKA)

SOSYAL MEDYA

13,554BeğenenlerBeğen
209TakipçilerTakip Et
30,665TakipçilerTakip Et
9,464AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

Fatih Yaşlı: Otoriterleşme ve gericileşmeyle mücadele, artık sermaye ile mücadeleden ayrı bir şekilde ele alınamaz

PolitikYol'un Yordam Kitap yazarlarını konuk edeceği 'Yordam Kitap Söyleşileri'nin ilk konuğu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Fatih Yaşlı. Fatih Taşlı ile Yordam...

CHP ABD Temsilcisi Özcan: Atilla davası, Erdoğan’ı devirmeye yönelik değil

Pelin Teymur CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Reza Zarrab'ın tanık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu davayı PolitikYol'a değerlendirdi. ABD'de 11 Nisan'da sonuçlanması...

SÖYLEŞİ | Erinç Yeldan: Türkiye aklını uluslararası sermayenin güdümüne terk etti

İktisatçı, Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye ekonomisinin durumunu ve IMF tartışmalarını PolitikYol'a değerlendirdi.  Türkiye’de bugün sanki halktan yana IMF’ye karşı halkın çıkarlarını koruyan bir yerli...

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da