Salı, Mayıs 21, 2024

‘Kısıtlama’ yalan, ‘İsrail’le ticaret’ gerçek: Sabancı Holding’e bağlı Akçansa düzenli çimento gönderiyor

Ticaret Bakanlığı’nın kısıtlama kararı yayınlamasına rağmen Türkiye’nin İsrail’le ticareti devam ediyor. Aralarında Sabancı Holding’in de yer aldığı şirketler İsrail’e düzenli çimento gönderiyor.

Gazeteci Metin Cihan, deniz yoluyla İsrail’le ticaretin devam ettiğini hatta ihracatçıların arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan ve AK Partili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım gibi isimlerin ve bazı AK Parti yöneticilerinin de olduğunu tespit etmişti.

Öte yandan Erdoğan’ın mitingleri de dahil olmak üzere protestolar gözaltıyla sonuçlanmıştı.

Son olarak 6 Nisanda İstanbul’da İsrail’le ticaretin kesilmesi için hükümeti protesto eden Filistin İçin Bin Genç’ aktivistlerinin dövülerek gözaltına alınması gündem olmuştu.

Ticaretin kamuoyunda yoğun şeklide protesto edilmesinden sonra Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da İsrail’e ihraç edilen bazı ürünlere kısıtlama getirmişti.

Ancak kısıtlama kararının yayınlanmasının üzerinden iki gün geçmeden ticaretin devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Metin Cihan’ın X hesabından paylaştığı son bilgiye göre, kısıtlama gerçeği yansıtmıyor. Aralarında Sabancı Holding’e bağlı Akçansa’nın da yer aldığı şirketler İsrail’e düzenli çimento göndermeye devam ediyor.

İsrail’in çimento ihtiyacını Türkiye karşılıyor

Cihan’ın kanıtlarıyla sunduğu paylaşımı şu şekilde:

*Bildiğiniz gibi, İsrail’e düzenli gönderdiğimiz ürünlerden biri çimento idi. Hatta şöyle de diyebiliriz, İsrail’in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın 9 Nisan’da duyurduğu İsrail ile ticareti kısıtlama kararının içeriğinde 54 ürün listelenmiş ve Çimento bu listede yer almıştı. Bugün net olarak görüyor ve gösteriyorum ki, resmi açıklamaya rağmen, İsrail’e çimento göndermeye devam ediyoruz.

*Düzenli Çimento gönderen şirketlerden biri de Sabancı Holding’e bağlı Akçansa. Dün Çanakkale’deki Akçansa limanından kalkan Kazime Ana adlı Türk gemisi şu an Ege Denizinde yoluna devam ediyor ve istikameti İsrail. İki gün sonra Aşdod limanına varıp çimentoyu teslim edecek. Akçansa’dan çok sayıda gemi İsrail’e çimento taşıyor. Kazime Ana bunlardan sadece biri ve şimdiye dek 168 kez İsrail’e sevkiyat yapmış. Çanakkale – Aşdod arasında düzenli olarak gidip geliyor. Verdiğim tüm bilgiler uluslararası deniz trafiği kayıtlarından teyit edilebilir. Ekran görüntülerini de paylaştım. Bilgilerin netliği karşısında Ticaret Bakanlığı’nın ya da gönderici şirket Akçansa’nın bir yalanlamaya yelteneceğini düşünmüyorum ancak herhangi bir açıklama yaparlarsa burada paylaşacağımı bilmenizi istiyorum.

* Toplum adına Ticaret Bakanı’ndan şunu talep ediyorum: Bu ikiyüzlülüğe ve halkı kandırmaya artık son verin. Listelediğiniz ürünler dahil olmak üzere İsrail ile ticaretin devam ettiğini açıkça söyleyin. Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın. Uyguluyormuş gibi yapmayın.

Bakanlık yalanladı

Ticaret Bakanlığı, haberi yalanlayarak ‘kötü niyetli spekülasyon’ olduğunu öne sürdü.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER