Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Beyoğlu Gümüşsuyu’nda bulunan binası dün kar maskeli kişiler tarafından saldırıya uğradı.

Yayınevinden kısa bir süre önce çıkan Sabahattin Önkibar’ın,”Devlet Bahçeli Ve MHP İçin Her Şey” kitabı toplatılmıştı.

19 Ocak’ta çıkan kitap, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin manevi kişiliğine ağır saldırıda bulunabileceği ve bunun mağduriyete yol açabileceği nedeniyle aynı gün tedbiren dağıtımı durdurulmuş, ardından 6. Asliye Hukuk Mahkemesi bu talebi kabul ederek kitabın dağıtımını  durdurmuştu.

“Önkibar’ın kitabını bahane ettiler”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Kırmızı Kedi Yayınevi, Sabahattin Önkibar’ın toplatılan kitabını bahane ederek yapılan saldırının “açık bir terör saldırısı” olduğunu belirtti. 

Açıklama şöyle:

“Yüzlerini maskeyle gizleyen iki teröristin bir yayınevine saldırması Türkiye’nin geldiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Kitaplar ve fikirler yasaklanarak, toplatılarak yok edilemez. Çalışanlarımıza ve binamıza çekiçlerle saldıranlar aslında yayınevimize değil ülkemizin aydınlanma ve demokrasi birikimine saldırmışlardır. Korkudan yüzlerini gizleyen bu iki zavallı terörist hakkında yapılacak tahkikatın takipçisi olacağız.

“Kuru gürültüye pabuç bırakanlardan değiliz. Vız gelir tırıs gider. Arkamızda ülkemizin Namık Kemallerden bu yana süren 150 yıllık Aydınlanma geleneği var. Ne biz ne de hakikat yolunu değiştirmez. Tek korkumuz ülkemiz ve milletimiz içindir. Aklımıza Almanya’da faşizmin iktidara gelişi sırasında yaşanan Kristal Gecesi geliyor. Türkiye’nin gitmekte olduğu yer açısından bu saldırı bir milattır. Bir yayınevine saldırıyla başlayan referandum sürecinde Türkiye’yi iyi günlerin beklemediği ortadadır. Bu saldırının yeni bir terör dalgasının habercisi olduğunu düşünüyoruz.

“Saldırının olduğu andan itibaren yanımızda olduklarını ifade eden okurlarımıza teşekkürü borç biliyoruz. Onlara layık olacağımızı bilsinler. Fethullahçı terör örgütünün kumpaslarına boyun eğmedik. Bu terör saldırısının karşısında da geri adım atmayacağız. Ayrıca bu süreçte yanımızda olduklarını ifade eden yazarlarımıza, aydınlarımıza, yayınevlerine ve meslek kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bu terör saldırısını ve Aydınlanma düşmanlığını hep birlikte geri püskürteceğiz.

“Son bir lafımız da daha okumadan kitabımızı yasaklatan, toplatan, bizi hedef gösterenlere… Bu saldırıdan sonra mutlu oldunuz mu bilemeyiz ama biz korkmayız ve geri adım atmayız. Peki, sizler kimlere ve nelere alet olduğunuzu görüyor ve utanıyor musunuz?”