Cuma, Nisan 19, 2024

Kira sözleşmeleri e-Devlet üzerinden yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira sözleşmelerini e-Devlet üzerinden yapılması için çalıştıklarını söyledi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN Türk kanalında gündemi değerlendirdi.

Kayıt dışılıkla mücadele

Kayıt dışılıkla mücadele edeceklerini söyleyen Şimşek, harcamaları gözden geçireceklerini ve daha üretken, verimli alanlara yönelteceklerini kaydetti.

Çok ciddi düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirten Şimşek, “Nokta atışı olacak. Kayıt dışıyla mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir.” dedi.

Hazirandan itibaren yeni pos cihazları kullanılacak

Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede yeni yöntemlere de değindi. Hazirandan itibaren düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını söyledi.

Kira sözleşmelerinde yapılacak düzenlemelerle ilgili de konuşan Şimşek, şöyle devam etti: “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim amacımız gönüllü uyumu artırmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım. Bu kira beyannamelerini verilmesini sağlamak bizim açımızdan önemli. Çünkü verilmeyen beyannamelere ilişkin nisanda inceleme yaparsak, mükellef daha ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Elimizde çok somut bilgi var. Amacımız gönüllü uyumu artırarak vatandaşın beyanname vermesini sağlamak.”

Şimşek, Türkiye’nin kaynağa erişiminde bir sorun olmadığına da vurgu yaptı: “Türkiye’de gelecek aylarda ciddi kredi not artışları olacak.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER