Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Kılıçdaroğlu’nun çıkışı

CHP lideri aday olmaya hazır olduğunu, sadece kazanacağına değil iyi yöneteceğine inandığını; böylesi bir inanç, kararlılık ve adanmışlık olmasa hiç yola çıkmayacağını bütün yurttaşlara açık bir biçimde ilan etmiştir.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de yaptığı çıkışın nedenlerini ve muhataplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. CHP lideri öncelikle partisi içinde bundan sonra hiçbir tartışmaya izin vermeyeceğini, çok net bir biçimde ortaya koydu. Bu, iç cephenin sağlamlaştırılması ve adaylık meselesinin kapandığının ilanıdır.
  2. Adaylık noktasında adı geçen ve onların yanında yer alan bazı parti yöneticilerine, gazetecilere, bazı medya kuruluşlarına çok net bir çağrıydı bu; bu arka plan siyasetini çok iyi bildiğini ve buna izin vermeyeceğini ilan etti.
  3. “Kazanacak aday” sözünün nasıl inşa edildiğini, anket şirketleri ile bu sürecin nasıl manipüle edildiğini gayet iyi bildiğinin ifade etmiştir.
  4. CHP liderinin kimliğini bilerek bunu tartışmaya açıp, muhalif yayın organları, aktörler, yazarlar, gazetecilerle bunu “iyi niyetli bir uyarı” olarak tartış(tır)anların ne gibi hedef ve amaçlar peşinde olduğunu ortaya koydu. Bu ayrıca, bütün bu süreçlerde sesini çıkarmayıp izleyen “yol arkadaşlarına” açık bir göndermeydi.
  5. Kılıçdaroğlu, adaylığına karşı örgütlendirilen fenomenlerin, atılan tweetlerin, oluşturulan hashtagler’in hangi çevrelerin eseri olduğunu bildiğini açıkça ifade etmiştir.
  6. Bunun yanında kendi adaylığının, ihale ve rant düzeninin, soğuk savaş konseptiyle inşa edilen derin, çürümüş, mafyatik düzenin bitirilişi anlamına geldiğini, bu yüzden başka aday arayışlarının yoğunlaştığı ve kendisine açık saldırıların arttığının bilincinde olduğunu dile getirmiştir.
  7. Mevcut düzenin artık Erdoğan ile devam etmesinin mümkün olmadığı ortaya çıktıkça onun yerine ve mevcut düzeni sürdürecek muhalefetten birlerinin ikame edilme çabasına izin vermeyeceğini göstermiştir.
  8. Mücadelesinin salt Erdoğan ile olmadığını, bu düzenle olduğunu, adaylığının salt bir rakip düzeyine indirgenmesine karşı çıktığını, yeni bir kurucu siyasetle (helâlleşme) ülkeyi baştan aşağı bütün demokrasi güçleri ile inşa etme çabasında olduğunun altını çizmiştir.
  9. Mevcut düzene karşı yaptığı büyük meydan okumayı partisinin anlamasını, sahip çıkmasını, siyasallaştırmasını, kitleselleştirmesini beklediğini açıkça göstermiştir.
  10. CHP lideri aday olmaya hazır olduğunu, sadece kazanacağına değil iyi yöneteceğine inandığını, böylesi bir inanç, kararlılık ve adanmışlık olmasa hiç yola çıkmayacağını bütün yurttaşlara açık bir biçimde ilan etmiştir.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI