CHP lideri Kılıçdaroğlu CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Kılıçdaroğlu gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu: "Türkiye yönetilmiyor, Türkiye’de Başbakan mı var? Kendi ifadesiyle bir tiyatroda başbakanlık rolü verilen birisi var." dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Dokunulmazlık teklifi konusunda bedel ödemeye razıyız. Biz bu teklife AKP’nin gerçek yüzünü ortaya çıkarmak için ‘evet’ dieceğiz. Herhangi bir korkumuz yok. Bağımsız olmayan yargı, yazarları, gazetecileri, sanatçıları hapse atıyor. Çifte standart hayatın her alnında var ve bizde hapse atılmayı göze aldık. Biz dokunulmazlık zırhının ardına asla saklanmak istemiyoruz. Biz bedel ödemekten korkmuyoruz. Bir bedel ödenecekse önce bunu seçilmiş siyasetçiler ödemelidir. Yürekleri yetiyorsa bizi de alsınlar.

HDP "EVET" DEMELİ

 Bakanların da dokunulmazlıkları kalksın, mevcut ya da eski bakanlar hangisi olursa. Hiç kimsenin olmamalı. Başbakan dahil. Eğer bunlar yürekliyse, bakanların da dokunulmazlığını kaldırıyoruz derler. Anayasa’ya aykırı düzenleme geliyor buna rağmen ‘evet’ diyeceğiz. Anayasa’ya aykırı halkı kandırmaya yönelik bir düzenleme geliyor. HDP de dokunulmazlık teklifine ‘evet’ demeli. Zaten bu değişiklikten sonra yargılanan bir HDP’li Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunda bunlar iptal edilecek. 

Adalet Bakanı’na yat deseler yatacak kalk deseler kalkacak. HSYK üyelerinin bir kısmı cemaatçi, bir kısmı AKP’li bir kısmı MHP’li. Kendileri söylüyor zaten yasama, yürütme, yargı bizde diye. Biz de diyoruz ki, ‘gel arkadaş bedel ödeyeceğiz’. Sert olma noktasına geldik. Ne diyorlarsa daha ağırını söyleyeceğim. Gerçek demokrasiyi bu ülkeye getirmek için, gereken tüm bedeli ödemeye hazırız. Ciddi bir karar almalı ve herşeyi göze almalıyız. Bütün sisteme baktığımızda meslek odalarının, sendikaların üzerinde baskı var. Sendikalardan ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Çünkü korkutuyorlar. 

 Bizim bir heyetimiz Karaman’a giderek incelemelerde bulundu. Hazırladıkları raporu alıp okuduğumda içim kan ağladı. Fakat çıktı bakanlar ve başbakan, özellikle aileden sorumlu bakan, “bir seferden birşey olmaz” diye bir cümle kurdu. Bunu okuyunca bu nasıl bir bakan, nasıl bir anne dedim. Ben inanın daha hafifini söylemişim. Yaşananlardan 3 hafta sonra ben konuşuyorum. Sırf kimseye zarar gelmesin diye. Bu süreçte, bakanlar, başbakan çıkarak Ensar’ı savundu. Bırakın çocukları da ben savunayım."

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı programın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.