Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları:

Nerede bir dert varsa, nerede bir sorun varsa emin olun ya ben ya arkadaşlarım mutlaka yanınızdayız. Bir CHP’li her zaman yanınızdadır. Sizin derdiniz bizim derdimiz.

Birileri siyaseti köşeyi dönmek için yapıyor, biz siyaseti halka hizmet etmek için yapıyoruz. Hak arayanların, adalet arayanların hakkını teslim etmeliyiz. Bundan 5 yıl önce Soma’da büyük bir facia yaşandı. 301 işçimiz yerin binlerce metre altında hayatlarını kaybetti. Dünyanın ikinci büyük faciası.

O dönem bütün Türkiye kucaklaştı. Yaralar sarılmaya çalışıldı. Bunların bir kısmı bir süre sonra unutuldu. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen hak arayan işçiler var. İşçiler yürüyorlar, aradan geçen 18 güne karşı kimse o kişilerle ilgilenmiyor.

“SOMALI İŞÇİLERİN HAKKINI VE HUKUKUNU SAVUNACAĞIZ”

Dolayısıyla bizim işçilerin hakkına, hukukuna sahip çıkmamız lazım. 18 gündür çamurun içinde bekliyorlar. Haklarını arıyorlar. Ama şu ana kadar onların hakları teslim edilmedi. “Biz Ankara’ya yürümeye meraklı değiliz, sadece hakkımızı istiyoruz. Biz kararlıyız söz değil, hakkımızı istiyoruz” diyorlar. Onların hakkını ve hukukunu savunacağız, yanlarında olacağız. Buradan Somalı işçilerimize en içten selamlarımızı gönderiyoruz.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN TOPLANAN PARA NEREDE?

Şehitlerimiz geliyor, bir şehit geldiği zaman oturup vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Şehitlere saygı duymak hepimizin görevidir. Şehitler hepimizin ortak acılarıdır. Şehitlerimizin hakkını her zaman savunduk. 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele eden şehitlerimiz ve gazilerimiz vardı. Yardımlar toplandı. KHK’larla vakıflar kuruldu. Sorduk, bu paralar nereye gitti?

3 haftadır soruyorum, bu paralar nereye gitti? 251 şehidimiz var. Gazilerimiz var. Vakıf kurdular, vakfın mal varlığı 10 milyon lira. Toplanan para 309 milyon lira. Vakfın adresi yok. Yönetim kurulunda kimler var, bu bilgileri öğrenmek istedik. Şehitlerimizin hakkını son kuruşuna kadar savunacağız. O paralara ne olduğunu açıklayıncaya kadar. 15 Temmuz’u bayram kabul ederler, demokrasi derler. 15 Temmuz için para topladın cevap yok. Nerede bu para? Bu soruyu neden sormayayım? Şehidin hakkını savunmayacağım da kimin hakkını savunacağım? Para yiyenlere mi arka çıkacağım. Tüyü bitmemiş yetimin bunu öğrenmeye hakkı var.

Tank palet için de aynı soruları sordum. İhaleyi hangi gazetede ilan ettiniz, niye görmedik, neden verdiniz Tank Palet fabrikasını ihalesiz bir firmaya? Yönetim kurulunda Katarlılar var firmanın. Niçin sorulara cevap vermiyorlar? Ordumuz destanlar yazıyor, ama Tank Palet fabrikası Katarlıların emrinde. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı için bu soruyu sormak zorundayım.

TANK PALET FABRİKASI

Parlamentoda adalet reformu adı altında gelen yasanın 1. bölümü görüşüldü ve kabul edildi. Adalet konusunda hepimiz duyarlıyız. Herkesin bir hakkı hukuku vardır. Adalet konusunda gelen düzenleme kabul edildi ama bu Türkiye’ye adalet geldi anlamında değil. Adaleti mumla arıyoruz. Adaleti buluncaya kadar bizim mücadelemiz devam edecek. Hala şafak baskınları yapılıyor sabahın köründe. Sabahın 5’inde insanların evini neden basıyorsunuz? Kaçmıyor ki evinde oturuyor zaten. Bunun adı işkencedir.

Adalet; Açarsınız telefonu, saati verirsiniz, ‘gel ifadeni alacağım’ dersiniz. Geliyorsa neden şafak baskını? Ailesinin önünde bir kişinin ters kelepçeyle götürülmesi hangi adalette vardır?

Biz buna isyan ediyoruz. Hala yasaklar var. Düşünce açıklamakta suç oldu bu memlekette. Yargı bağımsızlığı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakimin vicdanı olmadan ülkeye adalet gelmez. Hakim talimatı Saray’dan alırsa o ülkeye adalet gelmez. Kanun falan hepsi hikaye, önemli olan hakimin vicdanı, hukukun üstünlüğü, insan hakları..

FOTOĞRAF TEPKİSİ

Bu fotoğraf Erdoğan’ı rahatsız etmeyebilir, ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir vatandaşı olarak beni rahatsız etti. Mütekabiliyet dediğimiz bir kural vardır. Bir başkan yardımcı, başkanla aynı poziyonda oturuyor. Oturması gereken yer Fuat Oktay’ın karşısı. Ama Erdoğan onu yanına alıyor. Neden? Ezik. Bu beni rahatsız ediyor”.

CANLI