Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, hükümeti IMF ile gizli gizli görüşmekle suçladı.

Konuşmanın satırbaşları şöyle:

ULUSLARARASI SURİYE KONFERANSI

Geçen hafta İstanbul’da muhalefette olan bir siyasi parti olarak Uluslararası Suriye Konferansı gerçekleştirdik. Toplantının adı “Suriye’de barışa açılan kapı.” Ortadoğu alev alev yanıyor. İktidarın yapması gereken toplantıyı biz yaptık. 2013’te teklif ettik. Bir uluslararası konferans düzenleyin diye. Kabul edilmedi. Biz yaptık.

Bir uluslararası konferansa 22 ülkeden gözlemci ve konuşmacı katılıyorsa yaptığımız çalışmanın önemi ortaya çıkıyor.  Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu ifade ettik.

Süleyman Şah’ı güçlü bir şekilde koruyabilseydiniz bugün Suriye’nin güneyi diye bir şey olmazdı. Kendi vatan toprağında türbe kaçıranlar şimdi kahraman kesiliyorlar. Bu benim ağırıma gidiyor.

Suriye’de kan akıyor en büyük bedeli Türkiye ödüyor. Harcadığımız 40 milyar dolar.

İSTANBUL DEPREMİ

İstanbul’un depreme dayanıklı hale gelmesi için 36 milyar dolar toplandı. 1999 depreminden sonra İstanbul ve Marmara’nın yenilenmesi gerekiyordu. Rahmetli Ecevit kanun ve ek vergiler getirdi. 2002-2019 arasında 36 milyar dolar para toplandı. Depremden sonra ben bu soruyu soırdum. Vergiler nereye harcandı diye sordum. Bana tepki gösterdiler. ‘Bu soruyu sormanın zamanı mı?’ diye. Ne zaman soracağız? Şehir hastanelerini de soruyoruz ama kulaklarını tıkıyorlar. Evet tam sırası. Nereye gitti bu paralar?

Sen 29 okulu dahi depreme dayanıklı hale getirememişsin. Ben bu soruyu sormayacak mıyım?

İş yandaşlara gelince her türlü para var. AK Parti’li kardeşlerim özellikle dinlesinler. Senin depreme dayanıklı evini yapmadılar ama bizim beşli çete dediğimiz bir grubu kurtarmak için 1 milyar 670 milyon lira o şirkete verdiler, İstanbul Finans Merkezi’ni Varlık Fonu’yla satın aldılar. Kimi kurtardılar? 3 kişiyi. Peki milyonlarca insanın derdiyle ilgilenen var mı?

“IMF İLE GÖRÜŞÜNCE GERÇEK ORTAYA ÇIKTI”

“Neredeyse her ay yeni program açıklanıyor. Damada vermişler bir metin çık şunu anlat diye. Damat ne anlar işsizlikten. Damadın bir eli yağda bir eli balda. Kendisine göre en iyi bilen o. Yeni program bir IMF programıdır. IMF heyeti geldi, günlerce konuştular. ‘Yeni programı çık anlat’ dediler. Eski programlar işe yaramadı, tutmadı. IMF heyeti bizim arkadaşlarla görüşünce gerçek ortaya çıktı. Yoksa kimse IMF’in geldiğini bile duymayacaktı. IMF ile gizli gizli görüşüyorlar.

 

CANLI: