CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Atatürkçü olmak Türkiye’ye çağdaş uygarlığın ötesine taşımak demektir. O nedenle bize kimse Atatürkçülük dersi veremez.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam Bursa’nın Mudanya ilçesinde toplu açılış töreninin ardından Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) yerleşkesinde Tarım Çalıştayı’na, daha sonra da CHP İl Başkanlığının düzenlediği dayanışma yemeğine katıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre yemekte konuşan Kılıçdaroğlu, “Bizi 12 Eylül Atatürkçülüğünden ayıran temel olgu, biz gardrop Atatürkçüsü değiliz. Biz inançla, kararlılıkla, onun düşüncelerini savunan kişiyiz. Atatürkçü olmak, geçmişe takılıp kalmak değildir. Atatürkçü olmak Türkiye’ye çağdaş uygarlığın ötesine taşımak demektir. O nedenle bize kimse Atatürkçülük dersi veremez. Biz Atatürkçülüğü ruhunda, düşüncesinde yaşayan kişileriz. Biz özgürlüğün ne olduğunu biliyoruz. Herkes düşüncesini özgürce dile getirecektir” diye konuştu.

“Cumhuriyet Halk Partili olmak, kolay bir olay değildir. Herkes bunu çocuklarına çok iyi anlatmalıdır” diyen Kılıçdaroğlu, “CHP’li olmak demek, baskı karşısında boyun eğmeyen dik ve onurlu duran kişi demektir. Bizi baskı ile yıldırmaya çalışıyor, kararnameler ile dize getirmeye çalışıyorlar. Belediyelerimiz üzerine baskı kuruyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, hiç kimse unutmasın ki; biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ifadelerini kullandı.

‘ÖDÜL ADALET İÇİN YÜRÜYEN HERKESİN’

İstanbul’a 25 gün süren Adalet Yürüyüşü nedeniyle daha önce Bili Clinton ve Nelson Mandela’ya da Uluslararası Siyasi Danışmanlar Birliği tarafından verilen Demokrasi Ödülü’ne aday gösterilmesi ile ilgili olarak “Ödül adalet için yürüyen herkesindir” dedi. Kılıçdaroğlu, ödül ile ilgili PolitikYol’un sorusuna, “Ödül sadece benim değil, hepimizindir. Adalet için yürüyen, adalet isteyen, bunun için mücadele eden herkesindir, hepimizindir” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu Demokrasi Ödülü’nü PolitikYol’a değerlendirdi: Bu ödül sadece benim değil hepimizin 

CHP’lilerin koltuk kavgasına girmemesi gerektiğinin de altını çizen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Memleketin bu kadar sorunu varken, ‘sen mi delege olacaksın, ben mi olacağım’ diyenler CHP’li olamazlar. Küçük hesaplarla siyaset yapanlar, bizim aramızda olmamalıdırlar.

Biz her şeyden önce bir davanın adamıyız. Ben yok, biz varız. Ben diyenler bizim aramızdan ayrılsınlar. Biz diyenlere kucağımızı açacağız. CHP’li olmak demek, hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını sorgulamayan kişi demektir.”

Konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’na Atatürk portresi ve kendi portresinin işlendiği halı takdim edildi. Ayrıca BursalI işadamı Timur Noyan’a parti rozetini takan Kılıçdaroğlu, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.