CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplanasında yaptığı konuşmada Kilis’e düşen IŞİD bombalarına ilişkin, "Top düştü, roket düştü diyorlar. Atıldı demiyorlar. Sanki tesadüfen böyle bir düşme olmuş. Adam gözeterek silahını atıyor. IŞİD’e ses çıkarmamalarının nedeni onlara silah göndermeleridir. Kilis’te yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayamıyorsun çekileceksin hükümetten" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplanasında konuştu. Grup toplantısına katılan CHP’liler, "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı. Sloganlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, Kilis’e düşen IŞİD bombalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Kilis’te yaşayanların tamamı huzursuz. Kilis şu anda Türkiye’nin bir numaralı sorunu haline geldi. her bomba veya roket atıldığında isyan etmek istiyor. Hükümetin aldığı bir önlem var. Hemen elektrikleri kesmek, interneti susturmak. Tek aldığı önlem bu. Bir şehirde yabancılar o şehrin nüfusundan daha fazla. Orada kültürel yozlaşama olabilir. Ciddi sorunlar çıkabilir, halk isyan edebilir. O nedenle Kilisli bağırıyor; ‘Nerede bu devlet’ diye. Devlet yerinde duruyor da Kilisli kardeşim soracaksın ‘Nerede bu hükümet?’ diye. Ortada hükümet yok. Bütün devletlerin istihbarat örgütleri cirit atıyor. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Sınır tamamen açık. Gidip gelen belli değil. Bizim ambulanslar yaralıları alıp getiriyor. IŞİD’lileri Türkiye’de tedavi ediyorlar. Tedavi ettikten sonra tekrar kendi ülkelerine göndertiyorlar. Buna tanık olan milletvekillerimiz var. Kilisli hastanede sağlık tedavisi göremiyor. Suriyelilere hizmet veriliyor. Elbette verilsin. Ama bu tablo Kilislilerin kaldırabileceği bir tablo değil. İki üç evlilik çok evlilik çıkmış. Kadına yönelik şiddet artmış durumda. Aile kurumu derinden sarsılıyor.

KİLİS’TE YAŞAYANLARIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYORSUN ÇEKİLECEKSİN HÜKÜMETTEN

Sen Kilis’te yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayamıyorsun. O zaman çekileceksin bu hükümetten. Yapamıyorsan gideceksin. Ortadoğu’nun oyuncağı haline geldi. ‘Kimse Türkiye’nin gücünü test etmesin’ diyorlardı. Şimdi kokudan bu lafı da edemiyorlar. Çünkü artık dünyada alay konusu oldular.

KİLİS’TE SURİYELİLER İŞ YERİ AÇIYOR VERGİ ÖDEMİYORLAR

Kilis’te Suriyeliler iş yeri açıyorlar. Vergi ödemiyorlar. Sigorta kayıtları yok prim ödemiyorlar. Kilisli nasıl rekabet edecek? Kilisliler haklarını aramak istediklerinde TOMA ile müdahale ediliyor.

KİLİS’TE ÇİÇEK HASTALIĞI ÇIKMAYA BAŞLADI

Kilisliler, Türkiye’de Çiçek hasatlığı bitmişti. Kilis’te Çiçek hastalığı çıkmaya başladı. Ne olacak oradaki evlatlarımız?

TOP DÜŞTÜ, ROKET DÜŞTÜ DİYORLAR. ATILDI DEMİYORLAR. SANKİ TESADÜFEN BİR DÜŞME OLMUŞ

Top düştü, roket düştü diyorlar. Atıldı demiyorlar. Sanki tesadüfen böyle bir düşme olmuş. Adam gözeterek silahını atıyor. AKP’nin bakanı da yakına düşünce derhal Kilis’i terk ediyor. Kilisliler nereye gitsin. O kaçtı geldi Ankara’ya Kilisli nereye gitsin? Türkiye’de istihbarat yok. Olsaydı, Ankara’da, İstanbul’da bomba patlar mıydı? Bunların baş sorumlusu AKP hükümetidir. CHP iktidarında hiçbir ülkeyle düşmanlık içinde olamayacağız. ABD, Rusya, Suriye… ile dost olacağız. ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyeceğiz.

IŞİD’E SES ÇIKARMAMALARININ NEDENİ ONLARA SİLAH GÖNDERMELERİDİR

IŞİD’e ses çıkarmamalarının nedeni onlara silah göndermeleridir. Silahları Bayırbucak Türkmenlerine gönderiyoruz diyorlar. Tırların gittiği yer ayrı. Onların yaşadığı yer ayrı."