CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, anayasa değişikliği teklifi görüşmelerine başlamadan hemen önce düzenlediği kapalı grup toplantısında, “Partiler üstü bir tutum almamız gerekiyor. Özellikle MHP’yi suçlamaktan kaçınmalıyız. Çok ciddi bir sürece girdik” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun gizli oylamayı muhakkak sağlamak zorunda olduklarına dikkati çekerek, bunu sağlayabilmek için en az 5 milletvekilinin görevlendirileceğini, tüm milletvekillerinin Genel Kurul görüşmelerine katılması talimatını verdiği ifade edildi.

Kılıçdaroğlu, dün partisinin yaklaşık 2 saat süren kapalı grup toplantısında anayasa değişikliği teklifine ilişkin milletvekillerinin görüşlerini aldı. Önerilerin ardından bir değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu’nun, bir anayasa değişikliği değil bir rejim değişikliğiyle karşı karşıya bulunduklarını vurgulayarak, konunun önemi nedeniyle tüm milletvekillerinin, teklifin görüşmeleri sırasında Genel Kurul’dan bulunmaları talimatını verdi. Kılıçdaroğlu’nun, “Arkadaşlar, Türkiye tarihinin en önemli değişikliği görüşülecek. Bu süreci çok dikkatli yürütmemiz gerekiyor. Partiler üstü bir tutum almamız gerekiyor. Özellikle MHP’yi suçlamaktan kaçınmalıyız. Televizyon ekranlarını iyi kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle özellikle televizyonlarda konuyu bilen arkadaşların konuşması gerekiyor. Çok ciddi bir sürece girdik” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Yayın yapılacak

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “Kendi tekliflerine güveniyorlarsa televizyonlardan canlı yayınlamaları gerekiyor” dediği belirtildi. Parti grubunun, görüşmelerin yayınlanması konusunda farklı yöntemler deneyeceği, başta periscope olmak üzere sosyal medya yöntemlerini deneme kararı aldığı da öğrenildi.

En az 5 vekil görevlendirildi

Kılıçdaroğlu’nun, “Anayasa değişikliği teklifinin oylaması sırasında açık oy gizli tasnif gibi uygulamaları engellememiz gerekiyor” dediği belirtildi. Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “Bizi takip ettiklerini biliyoruz. Öteden beri herşeyimizden haberleri var. MİT, AKP iktidarına çalışıyor, ancak istedikleri kadar dinlesinler, takip etsinler, yolumuzdan dönmeyiz” dedi.

Teklif metninden çıkması için önerge vereceğiz

Kılıçdaroğlu, komisyon aşamasında teklifi meşrulaştırmamak adına önerge vermediklerini belirterek, “Teklifi meşrulaştıracak bir önerge vermeyi düşünmüyoruz. Ancak maddelerin teklif metninden tamamen çıkmasını öngörecek önergeler vereceğiz” dediği ifade edildi. Teklifin ikinci tur görüşmeleri sırasında maddeler üzerinde konuşabilmek için önerge verilmesi gerekiyor.

Ayrıca CHP PM Toplantısı için bir sunuş yazısı hazırlayan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anadolu’nun yaşadığı en umutsuz dönemde yaptığı ‘Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlığı kurtaracaktır’ çağrısının yol göstericiliğinde yürüyeceğiz. Demokrasi, hukuk, özgürlük ve eşitlik mücadelesini hep birlikte vereceğiz. Anayasamızı değiştirerek totaliter, dikta rejimi heveslilerine geçit vermeyeceğiz. Türkiye’yi birinci sınıf demokrasiyle hep birlikte taçlandıracağız. Tevfik Fikret’in yaklaşık 115 yıl önce anlattığı ve günümüzde benzerini yaşadığımız ‘Sis’i dağıtacağız. 2017 yılını, ülkemiz ve bölgemiz için gülümseyerek hatırlanacak bir yıl kılacağız.”