CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal ve başkanlık kurulu üyelerinden Hikmet Sami Türk, Hasan Erçelebi, Abbas Deniz’i kabul ederek görüştü. Görüşmede Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır ve TBMM CHP Grup Başkanvekili Levent Gök eşlik etti.

DSP tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Gündemde tartışılan Anayasa çalışmaları çerçevesinde Demokratik Sol Parti’nin görüş ve önerilerini içeren çalışmaları paylaşmak üzere" Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettikleri bildirildi.

Aksakal, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni Anayasa konusundaki çalışmaları siyasi partilerle paylaşmak üzere süreç başlattıklarını belirterek, “Parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerden randevu talep ettik. CHP olumlu yanıt verdi ve bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret ettik ve dosyamızı sunduk.” dedi.

1982 Anayasası’nın; geçen sürede kapsamlı değişikliklere maruz kaldığını, 12 Eylül rejiminin bir darbe anayasası sıfatını taşıyor ise de içeriği itibariyle geçtiğimiz dönemlerde görev alan hükümetlerce oldukça önemli değişiklikleri de içerdiğine işaret eden DSP lideri Aksakal, şöyle devam etti:
“Bunun tamamının demokratik bir anayasa statüsüne kavuştu demek çok doğru olmayabilir. Bizim çalışmamız da 32 madde üzerinde hemen hemen 35 konuyu içeren önerilerimiz oldu. Bunların da en can alıcı olanlarından bir tanesi Cumhurbaşkanı’nın yetki ve sorumluluklarıyla, halk tarafından seçimine yönelik alternatif sunma konusuydu. Ayrıca HSYK’nın yeniden yapılandırılması önerilerimiz var. Sayıştay’ın ikiye ayrıştırılıp yerel yönetim Sayıştay’ı şeklinde ayrı bir Sayıştay kurumun oluşturulması gibi önerilerimiz var.”

DSP’li Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı’nın seçimi konusundaki önerilerini ise “Çözüm önerisi olarak biz Cumhurbaşkanı’nın parlamentoda Meclis tarafından ve ayrıca il genel meclisleri ve büyükşehir belediye meclislerinde seçilmiş olan ve parlamentodaki vekil sayısı kadar 550 tane yerel yönetimlerden gelen temsilci ile 1100 kişiden oluşan ‘Cumhuriyet kurultayı’ tarafından seçilmesini öneriyoruz. Umarım bu önerilerimiz TBMM tarafından dikkate alınır ve sonuçlandırılır.” şeklinde aktardı.