Kılıçdaroğlu katıldığı televizyon programında bürokrat kimliği, aile yaşantısı ve memurluk hayatı hakkında soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu’nun güncel siyasete dair sorulara verdiği cevaplar ise şu şekilde: 

Kılıçdaroğlu 17-25 Aralık operasyonlarına ilişkin olarak; "17-25 Aralık olyının binde birini ben yapmış olsaydım ben asla CHP genel başkanı olamazdım. Asla sokağa çıkamazdım. Asla bunun hesabını veremezdim ve ailemin yüzüne bakamazdım. 17-25 Aralık olayları ne kurgudur ne montajdır" dedi. 

Kılıçdaroğlu, iki yıl önce gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu göstermesi hakkında sorulan soruya; "Ekmeleddin İhsanoğlu tercihi için pişman değilim. Ben hiçbir zaman cumhurbaşkanlığı adaylığını düşünmedim. Aklımızdan geçmedi. Cumhurbaşkanı aktif siyasetin dışında olur ve protokol görevi yapar, bizim geleneğimizde böyledir. Ekmeleddin Bey cumhurbaşkanı olarak seçilseydi Türkiye Ortadoğu’da bu durumda olmazdı." ifadelerini kullandı. 

"CHP elitlerin partisi diyorlardı. Elit dedikleri benim işte gördünüz, Anadolu’nın kuş uçmaz kervan geçmez bir yerinden çıkıp gelip CHP Genel Başkanı olmuşum." 

"Birileri Atatürk’ün adını unutturmaya çalışıyorsa ülkeye asıl ihanet eden onlardır."

MİT’in milletvekilleriyle ilgili rapor hazırladığinı öne süren Kılıçdaroğlu: "Seçimlerden hemen sonra anayasa değişiklikleri konusunda acaba diğer partilerden vekil transfer edebilir miyiz arayışına girildi. Bu çerçevede devletin bazı duyarlı kurumları vekillerin bazı dosyalarını masaya yatırıp hangi açıklarını bulup transfere ikna edebiliriz dediler. Şimdiye kadar bu konuda başarılı olamadılar. MHP içindeki bu çalkantılardan 15-16 milletvekilinin AKP’ye transfer edileceği duyumlarını alıyoruz. MİT saraya hizmet ediyor. Her türlü hizmeti sunuyor." 

CHP Genel Başkanı, "Dokunulmazlıkların kaldırılması hem anayasaya aykırı dediniz hem de evet diyeceğiz demeniz çelişki değil miydi?" sorusuna ise; "Çelişkiydi ama biz siyaset yapıyoruz. Bugün Türkiye dokunulmazlık konusunda referanduma gitseydi Türkiye ayrışırdı. Bunun sorumlusu da CHP olurdu. Dokunulmazlık konusunda asıl hedef HDP değil, CHP’ydi. Asıl hedef HDP olsaydı neden anayasayı değiştirmeye çalıştılar? Çünkü CHP’yi köşeye sıkıştırmak istediler. CHP’nin tuzağa düşmesini istiyorlardı ama biz tuzağa düşmedik." şeklinde cevap verdi. 

PolitikYol