Cumhuriyet Gazetesi’nin 9 yazar ve yöneticisinin tutuklanmasının ardından gazeteye destek ziyaretleri sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi’ne giderek destek ziyaretinde bulundu. Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Benim Cumhuriyetim” rozeti takıldı. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından gazete bahçesinde açıklama yaptı. Konuşmasının başında Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Eğer bir ülkede medya özgür değilse, medya üzerinde baskı varsa, gazeteciler hapisteyse o toplumda demokrasiden söz edilemez. Özgürlüklerden söz edilemez. Eğer medya özgürlüğü yoksa, halkın haber alma kanalları tıkanmış demektir. Kuşkusuz bir medyadan söz ederken, medyadaki çeşitliliğe özenle vurgu yapıyoruz. İktidarın yanında veya karşısında diye bir ayrımdan özenle kaçınmamız gerektiğini biliyoruz. Hapiste gazeteci olmaz. Gazetecinin kalemi, kağıdı vardır. Arzu ederseniz katılırsınız, arzu etmezseniz katılmazsınız. Bu bağlamda medya özgürlüğüne hepimizin ihtiyacı var.

Hapisteki gazetecilerin sayısının 142’ye ulaştığı söyleniyor. Dünyada bizimki kadar hapiste gazetecisi olan ikinci bir ülke yok. Bu çok ağır bir tablodur. Kabul edilemez. Medyanın özgürlüğü herkes için önemli. Demokrasi ve özgürlükler konusunda herkesin hassas olması gerekiyor. Yargı, Türkiye’nin önünün açmalıdır. Baskıya direnmelidir yargı. 12 Eylül’de bile yargı daha bağımsızdı. Bugün Cumhuriyet’e uygulanan baskıcı özgürlükleri kısıtlayan uygulamalar yarın yargı için de geçerli olabilir.”