Cumartesi, Eylül 30, 2023

Kılıçdaroğlu: Bir iktidar 14 yıldır işsizliği önleyemiyorsa onu sandığa gömme zamanı gelmiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Grup Toplantısı’nda konuşuyor. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Evde mutfakta eşiniz birlikte alın terinizle kazandığınız parayla aldığınız şeylerle yediğiniz yemek çok kıymetlidir.

Mayıs ayında 119 kişi, Haziran ayında 200 kişi, Ağustos ayında 199 kişi, 14-24 Ekim’de 121 kişi iş kazasında hayatını kaybetti. Bunlar fabrikada inşaata, tarımda çalışırken iş kazası geçirip ölen isimsiz insanlar. Bu insanlar nasıl hayatını kaybediyor, naylon bir çadırda yatarken yangın sonucu hayatını kaybediyor. Bu garibanlara kim kucak açıyor. Vicdanen huzur içindeyim. Bu insanların tek bir sahibi vardır o da CHP’dir.
İş kazalarında Avrupa birincisiyiz, dünya üçüncüsüyüz. Kimse bu garibanları sormuyor. Avukat tutacak paraları yok, çoğunun sigortası yok.

Bana diyorlar ki neden mağdurlara sahip çıkıyorsun. Ne yapayım zalimlere mi sahip çıkayım.

Bir rant odaklı hükümet programı bir de insan odaklı hükümet programı olur. Ama 80 katlı binalar yapıp bir gecede imar planını değiştirip birisinin cebine 50 – 60 bin koyarsanız birilerine rant kazandırmak için varsınız demek. 14 yıldır işsizlik sorununu çözemediler. Cumhurbaşkanı Bursa’ya gidiyor. 34 yaşındaki biri bana iş bulun diyor. Hemen alınıp kapı önüne konuluyor. Cumhurbaşkanı diyor ki işsizliği önleyemedik, önleyecek gibi de görünmüyor diyor. Konuşması gereken kişi konuşmuyor. 4 çocuğum var, 4’ü de aç bana iş verin diyor. Hüngür hüngür ağlıyor baba.

14 yıldır işsizlik sorununu çözemediler bu insanlar evlerine nasıl ekmek götürecek? İşsilik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir iktidar 14 yıldır işsizliği önleyemiyorsa onu sandığa gömme zamanı gelmiştir.

"MECLİSTE DESTEK VERECEĞİZ"

Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikayetçi. Siz faizleri indirdiniz de biz mi engel olduk. Getir Meclis’e faizler yüzde 1’i geçemez diye vallahi destek vereceğiz. Faizleri yüzde 1’e indiren teklifi getirin Meclis’te destek vereceğiz.

Seçim meydanlarında söyledik, kredi kartı vatandaşlarının faizlerini sıfırlayacağız dedik. Herhalde vatandaş bize inanmadı, oy vermediler. Ancak tekrarlıyoruz, Türkiye’yi tefeci faizden ancak CHP kurtarabilir.

Başbakan diyor ki "Bankalara sesleniyorum tefeci faizleri indirin" diyor. Gören sanar ki CHP iktidarda kendisi muhalefet. Sen neden şikayet ediyorsun? Senin hakkın yok ki. Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikayetçi, e indirin kardeşim. Biz mi engelledik? Siz faizleri yüzde 1’e indirirseniz vallahi de billahi de destek vereceğiz. Ama abileri izin vermiyor.

FRANSA’DAKİ OHAL BİZDEKİ GİBİ DEĞİL

Fransa Dışişleri Bakanı geldi Türkiye’ye, benimle de görüştü. Dışişleri Bakanı ile de görüştü. Dedi ki ‘bizim ülkedeki OHAL’le sizin OHAL farklıdır’. Fransa’daki OHAL, Kanun hükmünde kararname yetki vermiyor. Fransa’daki OHAL, kayyum atama yetkisi vermiyor. Fransa’daki OHAL toplu toplu halde işten çıkarma yetkisi vermiyor. Bizde türkü söyleyen radyoyu, çocuk televizyonunu kapattılar. 200 gazeteciyi gözaltına aldılar.

"DARBEYİ AKP YAPTI"

Gazetecileri hapse atıyorlar. Ne yaptı gazeteciler, silahla adam mı öldürdüler, birini mi yaraladılar? Necmiye Alpay 12 Eylül’de de cezaevindeydi şimdi de cezaevinde. Aslı Erdoğan, dünyaca tanınmış bir yazar. Darbeyi AKP yaptı, gazetecileri, yazarları, askerleri hapse attı.

Van’da bir fotoğraf vardı. Römorkun üzerinde okula giden öğrenciler vardı. O çocuklar okula gidecek ama öğretmenleri görevden alınacak. Ferhat ile Şirin’i buluşturacak gibi siz öğretmenleri öğrencileriyle buluşturacağım. Bunun mücadelesini veriyorum.

Bütün bunların üzerine bir de AKUT çıktı. Gönüllü bir dernek. Efendim neymiş Cumhurbaşkanı’na hakaretten. Ne demiş ‘Yeri gelir herkes yargılanır’. Akıl sır ermiyor arkadaşlar. Nerede bir mazlum varsa orada CHP vardır. Taksim’de söyledim; Devlet kinle öfkeyle davranmaz. Darbe girişiminde olanlar hukuk kuralları çerçevesinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti insanları hukuk içerisinde yargılamaktır. Darbe ile nasıl mücadele edilecek? Demokrasi askıya alınarak darbe ile mücadele edilmez. Bunlar aynı menzile giden iki farklı yapı. Aynı hedefi güdüyorlardı. Kendi aralarında kavga ettiler. Atamalara bakın; kim yaptı? Bereket versin CHP bu atamaları yaptı demedi.

"EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ ERDOĞAN VERDİ"

(Cemaat-AKP) Simbiyotuk ilişki var. Yani biri diğerinden besleniyor. Bunun en güzel örneğini sayın Erdoğan veriyor. Trabzon’da yaptığı bir konuşada "Ne istediler de alamadınız" dedi. Şimdi sayın Binali Yıldırım’a soruyorum "Neleri istediler de siz neleri verdiniz"

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
59,336TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER