CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenirken, “Dokunulmazlığını kaldırmak, hele hele bakanların dokunulmazlığını kaldırmak bir erdem ve ahlak işidir. Adam gibi adamsan bakanların da dokunulmazlığını kaldırırsın. Ben de derim ki, helal olsun, işte siyasette ahlak budur. Buna cesaret edemiyorlar” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, Mersin’de partisi tarafından düzenlenen “STK’lar Konuşuyor CHP Dinliyor” toplantısında konuştu. Yeni anayasa konusunda Kılıçdaroğlu, anayasanın ilk dört maddesinin kendileri için değiştirilemez olduğunu belirterek, “Bu maddelerin nesini değiştireceksiniz. ‘Efendim bunları değiştirmeyeceğiz de, sadece 4. maddeyi değiştireceğiz. 4. Madde, ‘ilk 3 madde hakkında değişiklik önergesi daha verilemez’ diyor. ‘Bunu kaldıralım, nasılsa milleti kandırırız, arkasından biz önergeyle değiştiririz’. Yerler mi, yemezler” diye konuştu. 

“VATANDAŞA KARŞI YAPILMIŞ TAM BİR KUMPAS”

Kılıçdaroğlu, “Biz parlamentoda olduğumuz sürece öyle yok başkanlık sistemi, yok bilmem ne sistemi… Bunlar sadece toplumu başka bir yöne kanalize etmek, toplumun içinde bulunduğu sorunları düşünmemesi için yapıyorlar. Vatandaşa karşı yapılmış tam bir kumpas. Biz parlamentoda olduğumuz sürece hiç endişeniz olmasın” dedi. 

“BİZ AKLANMAK İSTERİZ”

Dokunulmazlıklar konusunda da Kılıçdaroğlu, kürsü dokunulmazlığı hariç, tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunduklarını vurguladı. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Yolsuzluk yapan, ihaleye fesat karıştıran, bu adamların Melis’te ne işi var, bunları istemiyoruz. Biz hiçbir zaman, ‘Bizimle ilgili fezlekeler var, aman sakın ha kalkmasın, bizi hapse atarlar’ bunları düşünmüyoruz, düşünmek de istemiyoruz. Fezlekemiz varsa, biz zaten dilekçe vermişiz, dokunulmazlıklarımızı kaldırın diye. ‘Ben gidip aklanmak istiyorum’, diyorlar ki ‘Hayır aklanma’, niçin, ‘Ben karayım, sen de yanımda dur’. Biz aklanmak isteriz, dokunulmazlıklar konusunda kararımız gayet açık ve nettir ama gelirken bakanların dahil olması lazım.

“DEMEK Kİ KALPAZANLIKTAN DOSYASI OLAN DA SUÇLU, O KİM, RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

Davutoğlu’na sordum, ‘Bak ben dokunulmazlığımın kaldırılmasını açık ve net söylüyorum, sen neden dokunulmazlığının kaldırılmasını istemiyorsun’. Diyor ki ‘Yani suç mu işleyelim’. O zaman akla şu geliyor, yani Meclis’te fezlekesi olanların tümü suçlu. Çok güzel bir laf etti aslında. Demek ki kalpazanlıktan dosyası olan da suçlu, o kim, o da Recep Tayyip Erdoğan. Söyleyen kim yine Davutoğlu. Dokunulmazlığını kaldırmak, hele hele bakanların dokunulmazlığını kaldırmak bir erdem ve ahlak işidir. Adı yolsuzluğa rüşvete bulaşmış kişilerin, rüşvet aldıkları, rakamlarla, belgelerle ortaya konmuş kişilerin dokunulmazlıklarının kalkması lazım. Milletvekili dokunulmazlığı aslında sürecin ertelenmesi demektir. Yani milletvekilliği bittikten sonra savcı çağırıyor zaten, gidip ifade veriyorsun. Ama bakanlar iş böyle değil, bakanlığı da, milletvekilliği de bitse bakan hakkında soruşturma açmak için Meclis’in karar alması lazım. Diyor ya, ‘Dokunulmazlığı kaldıracağız’, hadi canım sen de, hırsızların dokunulmazlığını koruyorsun, diğerlerini kaldıracağım diyorsun. Adam gibi adamsan bakanların da dokunulmazlığını kaldırırsın. Ben de derim ki, helal olsun, işte siyasette ahlak budur. Buna cesaret edemiyorlar.” (ANKA)