CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart 2019’da düzenlenecek yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu. Adayları açıklamak için geç kalmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, Beyoğlu için Parti Meclisi’ne (PM) ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş’ın ismini sunabileceklerini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı sırasında sosyal medya hesabı üzerinden istifa ettiğini duyuran, ancak birkaç saat içinde kararından geri adım atan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “Parti içi tartışmaları kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Bizim partimiz bir ailedir ve kendi içinde tartışmalar olabilir. Canan hanımın da böyle duygusal bir tweet attığını biliyorum ve sonra vazgeçtiğini biliyorum. İstifa etmemeli. Halka şunu söyledim, atılan tweetin doğru olmadığını söyledim. Bir il başkanının duygusal nedenlerle böyle bir tweet atması doğru değil. (İstifasını istediği iddiası) O konulara girmek istemem. Bu bir partinin iç sorunudur.

‘SOYER’İ YIPRATMAK İÇİN ÇABA HARCIYORLAR’

Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Tunç Soyer’e babası üzerinden yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi.
“Soyer’e yapılan eleştiriler haksız. Yıpratmak için çaba harcıyorlar, İzmir halkı, gerçekleri bilen bir halktır. Babasından ötür çocuklar neden yargılanır? Erdoğan her ortamda inancı siyasete alet etmiyor mu?” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Veda hutbesi, bakın ne diyor baba oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. Eğer bir insan gerçek anlamda inançlı ise bir oğul babası yüzünden suçlanamaz. Sayın Yaşar Okuyan bana geldi ve dedi ki “O davada ölümle yargılananlardan biri benim ama gidip oyumu vereceğim” dedi. Bu suçlamalar ortaçağ zihniyeti demektir, demokrasi kültürünün olmaması demektir. Tunç Soyer orada, belediye başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yaptığı sürede hiçbir şeyle suçlayamıyorlar. Tunç Soyer’i kalkıp da bunun üzerinden karalamak, gölgelemek akıl mantık alacak şey değil. Babasının yaptıklarından dolayı suçlanamaz ve ödüllendirilemez. Tunç Soyer çalışkan, azimli, çağdaş, Atatürkçü, sosyal demokrat birisi.

AKP’li Dağ’dan ‘Tunç Soyer’ değerlendirmesi: İzmir modeli belediyecilik çöktü

Kılıçdaroğlu, Küçükkaya’nın “Beyoğlu için PM’ye Alper Taş’ın ismini mi sunacaksınız?” sorusuna “Alper Taş genç ve dinamik bir isim, adayımız olabilir” diye yanıt verdi.