CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “2014 seçimlerinde Mansur Bey’in Ankara’da yaptığı itirazların tümünü reddeden YSK, şimdi tam tersi kararlar veriyor. Bu gerekçelerle oyların yeniden sayılmasına karar verilmesi doğru değil.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, önceki gün ailesiyle birlikte Ankara’ya gelerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmüştü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ailesinin de bulunduğu görüşmede Kılıçdaroğlu, hem İmamoğlu’nu hem de Yavaş’ı ayrı ayrı tebrik etti. Edinilen bilgiye göre görüşmede, özellikle İstanbul’da AKP’nin ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlar ele alındı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul’da seçim sonucunun değişmesini beklemediğini belirterek “AKP ve YSK’nin tutumu demokrasiye aykırıdır” değerlendirmesini yaptığı ifade edildi. Türkiye’nin normalleşmesi için seçim sonuçlarının kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun, “2014 seçimlerinde Mansur Bey’in Ankara’da yaptığı itirazların tümünü reddeden YSK, şimdi tam tersi kararlar veriyor. Bu gerekçelerle oyların yeniden sayılmasına karar verilmesi doğru değil” diye konuştuğu belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, İmamoğlu’na ve Yavaş’a, “Kendimizi zafer kazanmış gibi saymayalım. Şöyle yorumlamak lazım: Türkiye’nin ihtiyacı olan bir rahatlama geldi; kutuplaşmanın azalmasına yol açacak bir yeni ortam doğdu” değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

Kılıçdaroğlu: İmamoğlu’nun mazbatası bir an önce verilmeli