CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “17 milyon yoksulumuz var bunlar 4.5 milyon hanede oturuyorlar. Yoksulluğun ailede pek çok soruna yol açtığı ifade edildi” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kadın dernekleri ve sivil toplum örgütleri ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıdan sonra açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, kadın temsilciler ile ortak bir metin oluşturulduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, mutabık kalınan maddeleri şöyle sıraladı:

“Kadın erkek eşitliğinin Anayasada yazmasına rağmen uygulamada yeterince alan bulmadığı, kadınların bir anlamda ikinci sınıf yurttaş olarak gözlemlendiği ifade edildi. Küresel cinsiyet eşitsizliği konusunda 142 ülke arasında Türkiye 125. sırada.

Siyasette daha centilmence bir dilin kullanılmasının daha doğru olacağı yönünde ortak bir görüş ifade edildi.

17 milyon yoksulumuz var bunlar 4.5 milyon hanede oturuyorlar. Yoksulluğun ailede pek çok soruna yol açtığı ifade edildi. Yoksul semtlerde kreşlerin açılarak annelerin şu veya bu şekilde düşük bir maliyetle de olsa çocuklarını kreşe bırakmaları önemli bir yol olduğu ifade edildi.

"Kadınlar siyasette daha fazla yer almalı”

Merdiven altı atölyelerde çalışan çok sayıda kadın var ve bunların büyük bir kısmı sigortasız oysa bunların sigortalı olması lazım,
düzenli gelir elde etmeleri lazım yasal güvence altında çalışmaları gerekiyor.

Kadına yönelik şiddet konusunda özel bir çalışmanın yapılması gerektiği, toplumsal bir çalışmanın yapılması gerektiği vurgulandı. Kadına
yönelik şiddetin ve mağduriyetin sadece Türkiye’de yaşayan kadınlar için değil mülteci olan kadınlar için de geçerli olduğu ifade edildi. Mülteci kadınların da yaşadığı sorunların da bir şekliyle ele alınıp çözülmesi gerektiği konusunda ortak bir görüş sağlandı.

Kadınlar siyasette daha fazla yer almalı, kadın-erkek eşitliğinden söz ediliyor, kadın haklarından söz ediliyor ama siyasete gelince
kadınlar büyük ölçüde dışlanıyor. Siyasi partiler yasasında cinsiyet kotasının getirilmesini kadınların en büyük güvencelerinden birisi olabileceği ifade edildi.

Kadına ve çocuklara karşı cinsel istismar olayı veya genç gelinler olayı dile getirildi ve bu konuda hükümetlerin, devletlerin, siyasi partilerin daha sağlıklı ve tutarlı bir yol izlemeleri gerektiği ifade edildi.”
(ANKA)