Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yaptığı açıkla ile hükümetin toplu sözleşmelerdeki 3+3’lük zam teklifini eleştirdi. KESK, teklifin “sefalete devam” teklifi olduğunu savundu.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, yaptığı açıklamada, Kamu İşveren Heyeti teklifinin ciddiyetten yoksun olduğunu dile getirdi. Gezen, “3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi ile dalga geçen bir tekliftir. Hükümet, açlık sınırının 1.700, yoksulluk sınırının 4.955 TL’ye dayandığı koşullarda aileleri ile birlikte 20 milyonu bulan geniş bir kitleye “sefalete devam” teklifi yapmıştır” diye konuştu.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Gezen, “Buna rağmen kamu emekçilerinin maaş artışları TÜİK’in resmi enflasyonuna endekslenmiştir. Hatta 2014 yılında olduğu gibi kamu emekçilerinin maaş artışlarının TÜİK’in resmi enflasyonun altında kaldığı bile olmuştur” dedi.

MEMUR-SEN’E ÇAĞRI

Gezen, yetkili sendika olan ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’in “Teklife kapalıyız” açıklamasını da şöyle değerlendirdi:

“Önümüzdeki birkaç gün malum konfederasyon yönetiminin taleplerinde ne kadar ısrarcı olacağını, geçtiğimiz toplu sözleşmelerde olduğu gibi %1 hatta %0,5 puanlık artışlar karşısında sözlerini unutup unutmayacağını, “helal gıda sertifikası, hac izni” gibi taleplerinin karşılanması durumunda maaş artışlarını ikinci plana atıp atmayacağını, dün masada yaşananların başrollerinde AKP iktidarı ve malum konfederasyon yönetiminin olduğu bir oyundan ibaret olup olmadığını tüm kamuoyu görecektir.

Gezen, Memur-Sen’e “teklife kapalıyız kartları gösteren yetkili konfederasyona buradan bir kez daha sesleniyoruz. Emekçilerin aklıyla dalga geçen bu oyuna ortak olmayın, sözleşmeye imza atmayın” diye seslendi

‘HÜKÜMET OHAL’İ FIRSATA ÇEVİRDİ’

Toplu sözleşmenin OHAL koşullarına altında yapıldığını belirten Gezen şöyle konuştu:

Kamu emekçilerinin güne “acaba bugün de bir KHK çıkacak mı, beni de ihraç edecekler mi” tedirginliği ile başladığı koşulları fırsata çeviren siyasi iktidar kamu emekçileri ile dalga geçen teklifler sunmaktan çekinmemektedir. Bunun adı ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikasıdır.