Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm eylem planının bayramdan sonra açıklanacağını söyledi. Kurum, “Hedefimiz, aynı anda 50 bin kentsel dönüşüm projesini başlatmak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da Beykoz Belediye Başkanlığı’nda düzenlenen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Beykoz’un yüzde 73’ünün orman alanı, yüzde 11’inin özel mülkiyet, yüzde 10’unun da 2B alanı olduğunu aktaran Kurum, “Yapmış olduğumuz çalışmalarda vatandaşımızın 2B’den kaynaklı problemlerini çözmek amacıyla yaklaşık 17 bin parseli ilgilendiren 2B yasasıyla birlikte mülkiyet problemini çözdük. 36 bin vatandaşımıza da mülkiyet noktasında tapularının devirlerini yaptık” dedi.

“BEYKOZ’DA 2023’E KADAR 10 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ HEDEFLİYORUZ”

“Beykoz’da kentsel dönüşümün çok önemli bir gündem maddesi olduğunu” söyleyen Murat Kurum, “Hedefimiz 2023 yılına kadar Beykozumuzda en az 10 bin konutun dönüşümünü sağlamak. Bu çerçevede strateji belgesini belediyemiz bizimle paylaştılar. Çavuşbaşı’nda plan sürecimiz var. Buradaki sürece ilişkin de Tabiat Varlıkları Genel Müdürümüz süreci yakından takip ediyor” diye konuştu.

“HER İLÇEDE OLMAK İSTİYORUZ”

“Kentsel dönüşüm, İstanbul’da eş zamanlı mı yoksa sırayla mı ilerleyecek?” sorusu üzerine Kurum, şu yanıtı verdi:

“Bayramdan sonra inşallah kentsel dönüşüme ilişkin eylem planımızı açıklayacağız. Bu plan çerçevesinde hedefimiz, aynı anda 50 bin kentsel dönüşüm projesini başlatmak. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her ilçede olmak istiyoruz. Acil öncelikli dediğimiz alanlarda olacağız. Beykoz da bu anlamda bizim için çok önemli bir yerleşim yeri. Tokatköy’de bu yıl içerisinde bin konuta başlamak suretiyle etaplar halinde 10 bin konutu Beykoz’da yapacağız. Aynı anlayışla, öncelik sırasına göre diğer ilçelerimizde fiilen Esenler, Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Beyoğlu ve Kartal’da girdik. Yine Başakşehir’de projelerimiz var.”