Bir işverene bağlı olmadan kendi hesabına çalışan motokuryeler, sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınacak.

Ekonomim'in aktardığına göre söz konusu düzenleme, bayram sonrası Meclis’e sunulması planlanan yeni torba yasada yer alacak.

Haberde, torba yasa teklifiyle motokuryelerin sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınması ancak daha basit bir vergilendirme usulüne tabi olmaları ve belli bir tutara kadar sadece stopaj yoluyla vergilendirilmeleri için düzenleme yapılacağı yazıldı.

Söz konusu düzenleme yasalaştığı takdirde, motokuryelerin aynı sosyal medya fenomenleri gibi Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açtırmaları ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatı sadece bu hesap aracılığıyla tahsil etmeleri gerekiyor.

Bankalar, hesaplara aktarılan hasılat tutarları üzerinden, yüzde 15 gelir vergisi tevkifatıyla, beyan edip vergi dairesine ödemekle yükümlü olacak.

Bu hesapta toplanan yıllık brüt hasılatın ilgili yıl itibarıyla belirlenen tutarın (2024 için 3 milyon lira) altında kalması halinde, motokuryeler gelirleri için beyanname vermeyecek.

Kazanç toplamı ilgili yıl itibarıyla belirlenen tutarı (2024 yılı için 3 milyon lira) aşan motokuryelerin ise, elde ettikleri gelirlerin tamamı için yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekecek.

Motokuryecilik faaliyetini gelir vergisi kapsamına alması öngörülen düzenlemenin 2025 başından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

DİSK, TÜİK'in kaldırdığı madde sepeti fiyat listesini yayınladı DİSK, TÜİK'in kaldırdığı madde sepeti fiyat listesini yayınladı
Editör: Altan Sancar